خرید بلیط هواپیما

موزه آبگینه و سفالینه تهران

در این مقاله از مقالاتجاهای دیدنی ایران یکی از جاذبه های بسیار زیبای تهران یعنی موزه آبگینه و سفالینه را به شما معرفی خواهیم کرد که یکی از جاهای دیدنی بسیار زیبا و دیدنی محسوب می شود. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…

در صورتی که در پی موزه گردی متفاوت در تهران هستید، پیشنهاد ما به شما یکی از برترین موزه های ایران، موزه آبگینه و سفالینه تهران است، موزه ای که مجموعه ای کم نظیر از آثار سفال و شیشه در ایران را در خود جای داده است.


مقالات بیشتر بخوانید:


موزه آبگینه یکی از موزه های شهر تهران است. این بنا خانه ای تاریخی مربوط به دوره قاجار است و در تهران، خیابان سی تیر جای گرفته است.

موزه آبگینه و سفالینه های ایران در تهران، خیابان جمهوری، خیابان سی تیر، پلاک ۵۵  قرار گرفته است. موزه آبگینه و سفالینه های ایران، موزه تخصصی شیشه و سفال است. این ساختمان که در باغی به وسعت بالغ بر ۷ هزار مترمربع قرار دارد و در دو طبقه و ۵ تالار ساخته گردیده است. تالار یک و دو در طبقه اول و تالارهای دیگر در طبقه فوقانی قرار دارد.

موزه آبگینه و سفالینه تهران
موزه آبگینه و سفالینه تهران

معماری موزه آبگینه وسفالینه :

ساختمان موزه آبگينه به خودي خود مي تواند براي علاقه مندان ديدني باشد. این مجموعه تا ۱۳۳۰ خانه و محل کار قوام السلطنه بود و پس از آن مدت هفت سال در اختیار سفارت مصر قرار گرفت. پس از آن، به ترتیب سفارت افغانستان، بانک بازرگانی و در سال ۱۳۵۵ با همکاری مهندسان ایرانی و اتریشی تغییرات آن آغاز شد. طرح های در و پنجره های نفیس که بسیار خوب نگهداری شده اند، یادآور معماری عصر سلجوقی است.

مطالب بیشتر بخوانید
دره شموشک تهران

اين خانه هر چند با تلفيقي از معماري ايراني و اروپايي ساخته و پله هاي آن به سبک روسي طراحي شده اند اما در جاي جاي آن، هنر استادکاران ايراني به چشم مي خورد، در منبت کاري هاي درها و پله ها، در گچ بري هاي سقف ها و ستون ها و آيينه کاري هايي که به اين خانه حال و هواي کاملا ايراني داده اند. بعد از انقلاب در سال ۱۳۶۸ به آينه کاري هاي طبقه دوم قسمت هايي اضافه شده که در آن ها مضامين مذهبي و انقلابي به چشم مي خورد.

موزه آبگینه و سفالینه تهران
موزه آبگینه و سفالینه تهران

از بارزترين ويژگي هاي طراحي داخلي موزه آبگينه بايد به طراحي منحصر به فرد ويترين ها و ايده هاي ابتکاري که هولاين، طراح اتریشی آن، در اين زمينه به کار گرفته اشاره کرد. ويترين هايي که گاه با الهام از ستون هاي تخت جمشيد، گاه با الهام از کاخ تچر داريوش هخامنشي و گاه با الهام از کعبه زرتشت در نقش رستم طراحي شده اند و در نوع خود بي نظير و منحصر به فرد هستند. تزیینات بنا شامل منبت کاری چهارچوب درها و پله ها است و آجر کاری نما که در ۵۰ نوع است.

قسمت های موزه آبگینه و سفالینه :

موزه شامل قسمت های اداری (زیر زمین)، دبیرخانه و ریاست (طبقه بالا) است. کتاب خانه نیز، واقع در ضلع شمال غربی، شامل ۴۰۰۰ جلد کتاب فارسی و انگلیسی در زمینه های باستان شناسی، تاریخ و هنر است. در ضلع شمالی محوطه، بناهایی برای کامل شدن مجموعه در دست احداث است که در طبقه اول کلاس های آموزشی و در طبقه دوم نمایشگاه موقت قرار دارد.

مطالب بیشتر بخوانید
موزه ایران باستان تهران

  تبلیغات   

          هتل انقلاب تهرانرزرو هتل ارزان | هتل های مشهد | اقامت اروپا


در حال ارسال
نظرات کاربر
( رای)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Load More In تهرانگردی

دیدگاه خود را ثبت کنید