خرید بلیط هواپیما

موزه وانک اصفهان

در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی ایران یکی از جاذبه های بسیار زیبای اصفهان یعنی موزه وانک را به شما معرفی خواهیم کرد که یکی از جاهای دیدنی بسیار زیبا و دیدنی محسوب می شود. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…


  تبلیغات   

          | محل تبلیغ متنی  |


موزه وانک یا موزه کلیسای وانک موزه ای است که در سال ۱۹۰۵ تا ۱۹۰۶ میلادی در حیاط کلیسای وانک به کوشش «طاطاووس هونانیان»، فرزند «هاروتون هونانیان»، نویسندهٔ کتاب تاریخ جلفای اصفهان ساخته شد.

قدمت موزه ی کلیسای وانك، البته نه بطور و وسعت كنونی، به صد سال پیش يعنى سال هاى ۱۹۰۵-۱۹۰۶ م. باز مى گردد. در اين تاریخ به كوشش و يارى طادئوس هُونانیان فرزند هاروتیون هُونانيان، نويسنده ی كتاب «تاریخ جلفاى اصفهان»، اتاق هايى در ضلع شمالى حیاط کلیسای وانك براى نگهدارى كتب، نسخ خطى، اشياى تاريخى ساخته شدند. اين محل تا سال ۱۹۳۰ به طور هم زمان به عنوان موزه و كتابخانه مورد استفاده قرار گرفته مى شد.

موزه وانک اصفهان
موزه وانک اصفهان

در این موزه می توانید انواع کتاب ها و نسخه های خطی مثل انجیلی متعلق به قرن دهم میلادی نوشته شده بر روی پوست و قرآنی ترجمه شده به زبان ارمنی متعلق به قرن هجدهم میلادی، تابلوهای گچ بری و نقاشی از جمله سیاه قلمی که آنرا منصوب به حضرت ابراهیم می دانند و یا تمثال حضرت مریم و نقاشی های به جا مانده از کاخ های صفوی، زیورآلات، منسوجات و البسه ارامنه، ظروف چینی و سفالی، آثار چوبی، فرامین پادشاهان، مسکوکات، غرفه قتل عام ارامنه و غیره را بیابید.
اما دیدنی ترین و بی نظیرترین اثر موزه را شاید بتوان آیه ای از انجیل دانست که بر روی تارمویی حکاکی شده و صرفا با چشم مسلح قابل مشاهده است.

مطالب بیشتر بخوانید
بهترین رستوران های اصفهان

مقالات بیشتر بخوانید:

 معروف ترين چيزي كه در موزهٔ كليساي وانك نگهداري مي شود تار مويي است متعلق به دختري هجده ساله كه واهرام هاكوپيان در۱۹۷۴ م جمله اي از كتاب تورات را به زبان ارمني با قلمي از جنس الماس بر روي آن نوشته است. اين اثر در۱۹۷۵ م به موزه اهدا شده و بازديدكنندگان مي توانند اين جمله را با ميكروسكوپي كه به همين منظور در محل تعبيه گردیده است بر روي مو ببينند.

موزه وانک اصفهان
موزه وانک اصفهان

 در۱۹۷۷ م دو تنديس در بخش ورودي موزه تعبيه شد كه يكي از آنها تمثال مسروپ ماشتوس، مخترع حروف الفباي ارمني و ديگري تمثال خاچاطور گساراتسي، مؤسس چاپخانهٔ كليساي وانك در سدهٔ هفدهم، است. اين تنديس ها اثر هنرمند ارمني زاون آيوازيان اند.

 امضاي دفتر يادبود در تاريخ موزهٔ كليساي وانك اولين بار به دست سفير جمهوري ارمنستان، هوسپ ايشخان آرقوتيان، در۱۹۲۱ م صورت گرفت و از آن پس دفاتر يادبود گوناگوني به دست بازديدكنندگان و نيز افراد سرشناس و معروف به امضا رسيدند و اين رسم کماکان تا به امروز ادامه دارد.


  تبلیغات   

          |  اقامت اروپا


در حال ارسال
نظرات کاربر
4 (1 رای)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Load More In اصفهان

دیدگاه خود را ثبت کنید