تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ایران, کرمانشاه

مکان های دیدنی اسلام ‌آباد غرب 

اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

دیدنی های اسلام آباد غرب

در این مقاله از مجله گردشگری تاپ تراول شما را با مکان های دیدنی اسلام آباد غرب که یکی از شهرستانهای واقع در استان کرمانشاه می باشید آشنا خواهیم کرد در ادامه با ما همراه باشید

اسلام‌ آباد غرب که به پایتخت جنگل ‌های بلوطی ایران هم مشهور است یکی از شهرهای استان کرمانشاه است.که بعد از شهر کرمانشاه دومین شهر پرجمعیت استان کرمانشاه است. اسلام آباد غرب تا قبل از انقلاب ۵۷ شاه آباد (شاباد) نام داشت.شهرستان اسلام آباد غرب با استان ایلام ؛ با شهرستان گیلان غرب ؛  با شهرستان دالاهو ؛ با شهرستان کرمانشاه همجوار می باشد.اسلام آباد غرب یک شهر تاریخی است که دوران های مختلف تاریخ را در خود دیده است که علاوه برای مکان های تاریخی از جاذبه‌های طبیعی برخوردار است.اگر قصد مسافرت در ایام تابستان دارید این شهر میتواند مقصد عالی باشد پس ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید تا بیشتر با این شهر تاریخی آشنا شوید و لذت ببرید.

مکان های دیدنی اسلام‌آباد غرب


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

اسلام‌آباد غرب، شهری است تاریخی و کهن در استان کرمانشاه، است. این سرزمین که از گذشته‌های دور شاهد رخدادهای تاریخی بسیاری بوده، پیشینه‌ای کهن را در کتاب تاریخ خود به ثبت رسانده است. با توجه به متون ثبت شده‌ی «اصطخری» در «مسالک‌الممالک» و نیز تالیفات «حمداله مستوفی»، به نظر می‌رسد که نخستین بنای این سرزمین به دوران مادها بازمی‌گردد. «مندلی» اولین نامی است که این شهر، به آن شهرت یافته که احتمالا متعلق به دوران مادها تا زمان حکومت ساسانیان است.

مقالات بیشتر بخوانید :

مکان های دیدنی اسلام‌آباد غرب
یکی از آثار باستانی کشف شده در اسلام آباد غرب

در دوران اسلامی، به «هارون‌آباد» تغییر نام و شهرت یافته است. شهری که بنای آن را به خلیفه‌ی وقت عباسی «هارون‌الرشید»، در سال‌های ۱۴۸ تا ۱۹۳ هجری قمری، نسبت می‌دهند.

در سال ۱۳۴۶ هجری شمسی و به همت «محمد کردوانی»، تحقیقات گسترده‌ای بر این محل صورت گرفت که نتایجی ارزشمند را دربر داشت. طبق این کاوش‌ها چنین به نظر می‌رسد که این شهر کهن ایران، ارزش فراوانی به دلیل موقعیت استراتژی آن در جاده‌ی خراسان دارا بوده است. شاهراهی که از دوران کهن تا به عصر حاضر، همچنان به عنوان یک مسیر موصلاتی برای دشت‌های «بین‌النهرین» و «خوزستان» با قلل مرتفع و بی‌نظر کوه‌های «زاگرس» و فلات ایران در نظر گرفته شده است. این در حالی است که باستان‌شناسان طی کاوش‌ها و پژوهش‌هایی که بر این منطقه از خاک ایران انجام داده‌اند، توانسته‌اند آثار ارزشمند و مهمی را متعلق به دوران مختلف زندگی انسان، بدست آورند. آثاری که نشان می‌دهد احتمالا شهر اسلام‌آباد غرب در سال‌های متمادی قبل از میلاد، یکی از اصلی‌ترین مراکز تجاری بوده است. جاذبه‌های گردشگری در این شهرستان زیبا، آن را به یکی از مقاصد گردشگری در غرب کشور تبدیل ساخته است.

جاهای دیدنی اسلام آباد غرب

تپه چغاگاوانه

یکی از کهن‌ترین جاذبه‌های گردشگری در شهرستان اسلام‌آباد غرب، محوطه‌ای است تاریخی که به «تپه چغاگاوانه» شهرت یافته است. این اثر تاریخی که احتمالا شهری باستانی بوده است، درست در مرکز شهر، در شمال رودخانه‌ی «برف‌آباد» و در میان خانه‌های مسکونی قرار گرفته است. به نظر می‌رسد دو طبقه‌ی کشف شده در این تپه از نظر زمانی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال با یکدیگر متفاوت است.
قدمت برخی از آثار کشف شده در تپه‌ی چغاگاوانه، متعلق به هزاره‌ی دوم قبل از میلاد است .

در این تپه آثار تاریخی بدست آمده است که با آثار کشف شده از شوش، شباهت‌های بسیاری دارد که می‌توان به تعدادی لوح گلی منقوش به خط میخی بابلی، مجسمه‌ی حیوانی شبیه به گرگ، مجسمه‌ی سفالی، پیکان مفرغی، آویز طلا، مهر استوانه‌ای با متنی به خط میخی بابلی که متعلق به هزاره‌ی دوم پیش از میلاد است، اشاره کرد. در مهر استوانه‌ای، چهره‌ی زنی با لباسی چین‌دار و بلند حک شده است که کلاهی مدور بر سر داشته و در مقابل یکی از خدایان ایستاده است. روی مهر چنین نوشته شده است:

«سامی توم دختر تالری خدمتگزار خدای اداد»

برخی از باستان‌شناسان تمدن چغاگاوانه را از لحاظی شبیه به تمدن عیلام می‌دانند و مجمسه‌های عیلامی کشف شده یا همان «الهه‌ی کریشنا» در این بخش را دلیل خوبی برای ادعایشان می‌دانند.

مکان های دیدنی اسلام‌آباد غرب

آرامگاه ابودجانه

در مجاورت مسیر «ریجاب» به «بابا یادگار»، در نزدیکی بخش «ریجاب» و در شهرستان اسلام‌آباد غرب، یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی کرمانشاه قرار دارد که به «آرامگاه ابودجانه» شهرت یافته است. این اثر تاریخی متعلق به دوران صدر اسلام است و در خود چند مقبره که می‌توان سبک چهارطاقی‌های دوران حکومت ساسانیان را در معماری آن‌ها مشاهده کرد. قبری در بین این مقابر مشاهده می‌شود که مردم بومی و محلی آن را «مقبره‌ی ابودجانه» می‌خوانند و بر آن احترام و عزت قابل توجهی قائل هستند. مقبره‌ای به شکل هندسی چهار ضلعی که روی آن را گنبدی به شکل مخروط، فرا گرفته است. جالب است بدانید که روی برخی از این قبور را بناهایی به شکل چهارطاقی قرار داده‌اند که درواقع شبیه به آتشکده‌های دوران ساسانیات است. در کنار سنگ‌ قبرهای کهن، سنگ قبرهای جدید نیز وجود دارد. متاسفانه به دلیل فرسایش سنگ‌های قبر، نمی‌توان به اطلاعاتی که روی آن‌ها ثبت شده است، پی برد.

مکان های دیدنی اسلام ‌آباد غرب
مکان های دیدنی اسلام ‌آباد غرب

آتشکده میل میله گه

در حدود ۱۰۰ متری از شرق روستای «سیاه سیاه میله گه بابا خان» شهرستان اسلام‌آباد غرب، یکی دیگر از بناهای ارزشمند و جاذبه‌های تاریخی استان کرمانشاه قرار گرفته است که به «آتشکده‌ی میل میله گه» شناخته می‌شود. بنایی چهارطاقی که امروزه بخشی از بنای اصلی آن برجای مانده و از چهار جرز سنگ در ابعادی متفاوت تشکیل شده است. درون آتشکده که یکی از بناهای دوران حکومت ساسانیان است، با مصالحی همچون لاشه‌ی سنگ و ملات گچ ساخته شده و داخل آن نیز سکویی برای نگهداری و قرارگرفتن آتشدان و تعدادی پایه‌ی گچی و سنگی مشاهده می‌شود. این بنای ایران کهن را می‌توان روی پشته‌ای متشکل از سنگ‌های ماسه‌ای مشاهده کرد که به زمین‌های کشاورزی پیرامون خود اشراف کامل دارد.

مکان های دیدنی اسلام‌آباد غرب

روستای شالان

یکی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی در استان کرمانشاه و در شهرستان اسلام‌آباد غرب، روستایی است کهن و بسیار زیبا که به «شالان» شهرت دارد. در این منطقه از اسلام‌آباد غرب می‌توان دیدنی‌های تاریخی و آرامگاه‌های مقدس متعددی را که اکثر آن‌ها متعلق به دوران حکومت صفویه و به دستور شاه عباس احداث شده است، مشاهده کرد. از جمله مقبره‌ی ابودجانه، مقبره‌ی بابا شیخ، مقبره‌ی بابافقی، آبشار پیران، ویرانه‌های قصر یزدگرد، بنای سنگی به نام طاق‌گرا و مسجد عبدالله بن عمر از این آثار تاریخی ارزشمند است. اقلیم مناسب و حضور رودخانه‌ی الوند و پوشش جنگلی در ارتفاعات دالاهو با چشم‌اندازی مسحورکننده،این منطقه را به تفرجگاه مناسبی برای گردشگران و مسافران تبدیل کرده است.

مکان های دیدنی اسلام‌آباد غرب
مکان های دیدنی اسلام آباد غرب

مقبره‌ بابا یادگار

«مقبره‌ی بابا یادگار»، یکی از جاذبه‌های گردشگری در شهرستان اسلام‌آباد غرب است که در روستای «بان زرده» و در دامنه‌های کوه زیبای «دالاهو» قرار گرفته است. طراح و سازندگان این اثر تاریخی، آن را به صورت یک شکل هندسی مربعی شکل با مساحتی کم که روی آن گنبدی به شکل مخروط قرار گرفته است، طراحی و ساخته‌اند. هرچند هنوز به طور یقین شخصیت واقعی بابا یادگار بر همگان پوشیده است، ولی این آرامگاه در بین مردم بسیار محترم و ارزشمند است. عمارتی متعلق به بناهای دوران اسلامی، با قدمتی حدود قرن ۶ هجری قمری که در ۲۰ آذرماه ۱۳۵۳ به ثبت ملی رسیده است.

مکان های دیدنی اسلام‌آباد غرب
اسلام‌آباد غرب

روستای‌ ناو تنگ منصوری

در بخش حمیل شهرستان اسلام‌آباد غرب، روستایی با چشم‌اندازی فوق‌العاده، طبیعتی بی‌نظیر و جاذبه‌های بکر و دیدین است که آن را به یکی از محبوب‌ترین تفرجگاه‌های استان کرمانشاه تبدیل کرده است. بقعه‌ی امامزاده جهان، چشمه‌هایی خروشان، مناطق سرسبز و مطبوع، حمامی کهن در کنار مسیر دسترسی بسیار زیبا و خارق‌العاده از ویژگی‌های بارز این منطقه است که بازدید از آن بسیار خاطره‌ساز خواهد بود.

آتشکده شیان

یکی از مناطق دیدنی و جاذبه ‌های گردشگری در ۳ کیلومتری روستای «قلعه شیان»، بخش حمیل شهرستان اسلام ‌آباد غرب است که پس از ساخت سد در منطقه‌ی شیان، آثاری متعلق به هزاره‌ی دوم پیش از میلاد تا دوران اسلامی کشف شد.
آتشکده‌ی شیان نخستین و بزرگ‌ترین آتشکده‌ی ساسانی است که در کرمانشاه کشف شده است.

در این مکشوفات می‌توان بنایی کهن و متعلق به دوران حکومت اشکانیان و ساسانیان را مشاهده کرد که به «آتشکده‌ی شیان» شناخته می‌شود. جالب است بدانید که این سازه‌ی تاریخی، نخستین آتشکده‌ای است که در استان کرمانشاه کشف شده و لقب بزرگ‌ترین آتشکده‌های ساسانی را به خود اختصاص داده است. گچبری‌های نفیس از دوران ساسانیان و تعدادی آتشدان از تزئینات و آثار موجود در آتشکده است.

مکان های دیدنی اسلام‌آباد غرب
اسلام‌آباد غرب
اسلام‌آباد غرب
مکان های دیدنی اسلام آباد غرب

شهرستان زیبا و کهن اسلام‌آباد غرب را می‌توان به دلیل حضور جاذبه‌های گردشگری طبیعی و تاریخی متعدد از جمله روستاهایی با چشم‌انداز بکر و فوق‌العاده مانند روستای سراب هرسم، سراب شیان، تپه سراب شرف‌آباد، منطقه‌ی حفاظت شده‌ی قلاجه (نواکوه)، ارتفاعات جنگلی گلال‌سیاه، امامزاده علی‌اکبر (ع)، روستای سراب شوهان، روستای توه سرخک و بسیاری دیگر یکی از مناطق توریستی و گردشگری ایران است.


   تبلیغات    

                 تور کیش


امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *