تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ایران, ایلام, لرستان

آشنایی با پل گاومیشان | Gavmishan Bridge 

اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

پل گاومیشان

در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی ایران قصد داریم به سراغ جاذبه ای بسیار زیبا و دیدنی در شهر پلدختر برویم و پل زیبای پل گاومیشان را به شما معرفی کنیم. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید.

پل گاومشیان پلی باستانی است که در دوران ساسانیان بنا نهاده شده است. این پل از شهر دره شهر که مرز میان دو استان لرستان و ایلام است و برروی رودخانه سیمره واقع شده است 30 کیلومتر فاصله دارد. قابلیت قابل توجه در مورد این پل عرض دهانه ی یکی از طاق های آن می باشد که در معماری باستان عریض ترین دهانه شناخته می شود.

پل گاومیشان بر روی رودخانه سیمره بعد از تلاقی با رود کشکان ساخته گردیده است. باستان شناسان بقایای اولیه پل را مربوط به دوران ساسانی می دانند و معتقدند یکی از دهانه های پل بعد از عقب نشینی سپاه ایران در جنگ با عرب ها، برای جلوگیری از نفوذ آنان تخریب شد.پل گاومیشان


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

برخی از اهل فن وجه تسمیه آن را برگرفته از کلمه (گومیشه) یعنی محل پرورش می داند . برخی بر این باورند که گاومیش نر در قدیم جفت خود را گم می کند و به دنبال یافتن آن تمامی دره ها و غارها را در هم می نوردد و سرانجام آن را در غاری در این محدوده می یابد. از آن پس این منطقه را گاو میشو نامیده اند. بقایای اولیه این پل مربوط به دوران ساسانی است.

قوس های جناغی آجری و سایر تعمیرات سنگی نمای فعلی پل، نشانگر مرمت آن در دوره های بعدی به ویژه در دوره اتابکان لر کوچک است. پایه های پلی که مربوط به دوره ساسانیان است در جنوب این پل هنوز به چشم می خورد ولی پل گاومیشان جدیدتر و مربوط به اوایل اسلام است.

این پل از پنج چشمه بزرگ تشکیل شده بود و اکنون فقط یک چشمه سالم از آن باقی مانده است. ارتباط چشمه ها با مسیر حرکت آب و طغیان آن محرز می باشد. این پل، بسیار فنی و پیچیده ساخته شده به طوری که رقیبی جدی برایپل های مهم به شمار می آید. این پل شباهت زیادی نیز به پل شادروان در شوشتر دارد و در همان دوران ساخته گردیده است.

پایه ها و تکیه گاههای اصلی پل، مدور و قطور و مصالح آن از سنگهای مکعبی بزرگ و تراشیده هستندکه در ابعاد تقریبا مساوی به طور رگ چین به روی هم چیده شده و پایه های اصلی پل را به وجود آورده اند. داخل این پایه ها با قلوه سنگ و ملات گچ پر گردیده است.

پل گاومیشان پلدختر
پل گاومیشان پلدختر

مصالح اصلی پل، سنگ و ملات گچ است و در سقف طاق ها از آجر استفاده گردیده است. طاق های جناغی دالان ها و راهروها همگی از آجرهایی به ابعاد 20*25 سانتی متر ساخته و نمای داخلی پل توسط ملات گچ مزین گردیده است.این پل، طاقچه های مسدود، باز و موج شکنهایی دارد که توسط راهروها با چند پله به هم متصل می شوند.

وجود پله ها در میان دالان ستون میانی، بیانگر این امر است که این پل فقط یک پل ارتباطی نبوده و بر اساس راهروهای داخلی، پلکان و … از آن به عنوان سرپناه به هنگام عبور استفاده می کرده اند.

پلی که هم اکنون بر روی سیمره قرار دارد یکی از بهترین پل های ایران است و آن را حسین خان بزرگ والی معروف ایلام و لرستان به سال 1008 هجری قمری تعمیر نموده و طول آن 165 گام است. بر اساس موقعیت استراتژیک منطقه پل در دوره های بعدی نیز مورد استفاده قرار گرفته و مورد مرمت و بازسازی واقع گردیده است.

دهنه این پل با بیش از ۵۰ متر عرض بزرگترین دهنه پل کشور است. طبیعت زیبا و چشم انداز رویایی اطراف این پل باعث جذب گردشگران داخلی و خارجی گردیده است. هم اکنون پل تاریخى گاومیشان با شماره ۲۲۲۲ در فهرست آثار ملى به ثبت رسیده است.


   تبلیغات    

                 تور کیش


امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *