تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
آسیا

کاخ پترا اردن ، یکی از عجایب هفتگانه جدید | Petra 

اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

اطلاعاتی که در این مقاله بدست خواهید آورد :

کاخ پترا اردن

در این مقاله از قسمت معرفی جاهای دیدنی آسیا قصد داریم یکی از جاهای دیدنی بسیار زیبای اردن یعنی کاخ پترا را به شما معرفی کنیم و آن را مورد بررسی قرار دهیم. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید.

شهر پترا یا کاخ پترا شهری تاریخی در 262 کیلومتری جنوب شهر امان است که درگذشته پایتخت حکومت باستانی نَبَطی ها بوده است. این شهر در سده 4 قبل از میلاد و در زمان تمدنِ نبطی ها ساخته شده بود. بر طبق روایاتی، این شهر به وسیله ی جن ها تسخیر گردیده است.

بعضی افسانه ها می گویند که این شهر به وسیله ی جن ها ساخته شده و به تسخیر آن ها در آمده است. پترا در داخل کوه ساخته شده و در اصل صخره های سرخ رنگ کوه را تراشیده و این شهر را ساخته اند. دلیل نام گذاری آن هم همین مورد بوده است، چراکه کلمه «پترا» در زبان یونانی به معنای صخره است.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

مقالات بیشتر بخوانید:

کاخ پترا اردن

پترا شهری است کامل که همهٔ آن در کوه و در تخته سنگهایی به رنگ گُل سرخ یا رنگ صورتی تراشیده شده است. از اینجاست که نام این شهر زیبا پترا نهاده شده است. کلمه پترا به زبان یونانی به معنی صخره است و چون این شهر باستانی تماماً در سنگ ( صخره ) کنده شده است آنرا پترا نامیده اند. نام قدیم این شهر سلع بود، یعنی صخره، رومیان نامش را به زبان خودشان ترجمه نموده اند.

پترا شهری تاریخی در کشور پادشاهی اردن است که پایتخت حکومت باستانی نَبَطی ها بود. این شهر باستانی در 262 کیلومتری جنوب شهر عمّان پایتخت اردن و در غرب راه اصلی بین این شهر و بندر عقبه واقع شده است.

پترا پایتخت حکومتی مقتدر بود که با جسارت هر چه تمامتر اجازه عبور از آن دره سنگی عمیق را به متجاوزین نمی داد و به ویژه در برابر قدرت امپراتوری رم باستان ایستادگی می کرد.

از قرن چهارم تا قرن دوم قبل از میلاد به مدت 200 سال پترا پایتخت پادشاهی نبطی ها بود. در این دوران پترا به اوج شکوفایی و تمدن خود رسید.

تاریخ نویسان درباره نبطی ها می نویسند که این قوم به احتمال زیاد از عربستان جنوبی برخاسته و به مرور زمان راه به خاورمیانه برده بود. اینان جمعیتی نزدیک به 10 هزار نفر را تشکیل می دادند که به طور بادیه نشینی در صحرای “ارا باح” پراکنده بودند.

نبطی ها صحرا را وطن خود می نامیدند و با شجاعت بسیار از آزادی و امنیت آن پاسداری می کردند. به همین جهت بازرگانان علاقه مند بودند که کاروان خود را از این صحرای امن عبور دهند و از چشمه موسی آب بنوشند و از آن بازدید کنند.

رفته رفته پترا راه تجاری و بازرگانی بسیار با اهمیتی شد که سوریه را به دریای سرخ و هندوستان را به خلیج فارس و مدیترانه مربوط می کرد. این موقعیت به حکمرانان پترا امکان داد تا پایتخت خود را تبدیل به مرکز مهم داد و ستد ادویه , عاج هندی , بخور عربی , ابریشم چینی , طلای مصری و فلفل فینیقی کنند.

به این ترتیب نبطی های چادر نشین و صحرا گرد تبدیل به شهرنشینانی شدند که در قصرهایی ساخته شده در دل تخته سنگها و صخره های عظیم زندگی می کردند و پایتخت آنها , پترا ,از زیبا ترین و تماشایی ترین شهرهای دنیای باستان بود.

شکوه خیره کننده پترا و آوازه ثروت آن سرانجام امپراتوری رم را به طمع تصرف آن انداخت و در سال 106 پس از میلاد “ترابا نوس” امپراطور رم یکی از سرداران خود را با لشکری عظیم وارد وادی موسی کرد. با پیروزی رومیان، پترا جزئی از امپراطوری رم شد و یک دوره دیگر از عظمت را طی کرد. این شهر به تدریج رو می شد و اندک اندک قابلیت ها فرهنگ نبطی از آن رخت بربست.کاخ پترا اردن

بیرون آمدن از دست رومیان

در سال 636 میلادی عربها توانستند شهر پترا را از نفود رومی ها برهانند. ساکنان پترا بعد از آن به کشاورزی اشتغال ورزیدند. اما زلزله ای که در سالهای 746 و 748 به این شهر وارد آمد، ساکنان پترا را وادار نمود تا به مناطق اطراف کوچ کنند. آثار این شهر باستانی همچون دُّری در کوه می درخشد و یادگاری از دوران نَبَطی هاست که بسیار تماشایی است

در اوایل قرن نوزدهم میلادی ( سال 1812 ) یک مسافر سوییسی به نام “لودویک بورکهارت” در حالی که با نام مستعار “شیخ ابراهیم” عازم مکه بود تا بتواند شهر مقدس مسلمانان را مشاهده کند نظرش به “شهر سنگی پترا” جلب شد. او در بازگشت از جهانگردی خود نوشت : در میان صحرایی بی حفاظ که هیچ مسافری بدان پای نمی گذارد , در اعماق وادی موسی یکی از شگفت انگیزترین آثار هنری باستان با قابلیت ها باور نکردنی موجود است

این گزارش باعث شد که مسافران دیگری نیز راه “بورکهارت” را طی کننددر سال 1893 یک هنرمند نقاش به نام “دیوید رابرتز” به پترا رفت و آثاری زیبا و گویا از این شهر سنگی تهیه کرد که نام پترا را بر سر زبانها انداخت

چنین بود که پترا دوباره متولد شد و به عنوان یکی از جاذبه های توریستی خاورمیانه درهای خود را به سمت مردم جهان گشود

اما پترا در خطر نابودی است. طوفاهای شن , بالا رفتن رسوب نمک در سنگها و باران های موسمی به بناهای سنگی پترا آسیب می زنند و این یادگار برجسته بشری را پیوسته در معرض خطر نابودی قرار می دهند.

کاخ پترا اردن
کاخ پترا اردن


   تبلیغات    

                 تور کیش


امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *