تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
اروپا, روسیه, مسکو

کاخ کرملین | قلعه ای تاریخی در قلب مسکو 

اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

کاخ کرملین مسکو 

در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی روسیه درباره یکی از کاخ های قدیمی پایتخت کشور روسیه بنام کاخ کرملین که در قلب شهر مسکو قرار گرفته است سخن خواهیم گفت .پس اگرقصد سفربه کشور روسیه را دارید تا انتهای این مقاله با  ما همراه باشید.

مجموعه بزرگ کاخ کرملین یکی از جاذبه های دیدنی و گردشگری شهر مسکو محسوب می شود که گردشگران زیادی هر ساله از این مکان دیدنی بازدید می کنند . اگر به شهر مسکو سفر می کنید بدانید اگر از کاخ کرملین بازدید نکنید سفر شما کامل نخواهد بود . قسمتی های از این مجموعه بزرگ در اختیار دولت روسیه و محل اقامت رئیس جمهور روسیه است بخصوص تالارهای تزئین شده و باشکوه با فرهنگ روسی که بازدید از آنها غیر ممکن است اکثر رهبران کشورهای مختلف که به روسیه سفر کرده اند حداقل یکبار از سالن های با شکوه کاخ کرملین بزرگ عبور کرده اند.

مجموعه کاخ کرملین مسکو از 4 قصر , 4 کلیسا و دیوار کرملین به همراه برج های کرملین تشکیل شده است که از کاخ اصلی به عنوان محل اقامت رئیس جمهور روسیه استفاده می شود


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی
کاخ کرملین
کاخ کرملین

ساختمان‌های کاخ کرملین

دیوارهای کرملین و برج‌ ها در طی سال‌های ۱۴۸۵ تا ۱۴۹۵ توسط معماران ایتالیائی ساخته شدند. زوایای ناهماهنگ مثلثی شکل دیوار کرملین محوطه‌ای به مساحت ۲۷۵۰۰۰ متر مربع  را در بر می‌گیرد. طول کلی این دیوار ۲۲۳۵ متر است ولی ارتفاع آن در جاهای مختلف و بسته به نوع زمین آن ، از ۵ تا ۱۹ متر در نوسان است. ضخامت دیوار نیز بین ۵/۳ تا ۵/۶ متر است.

در ابتدای ساخت کاخ کرملین 18 برج ساخته شده بود که تعداد برجهای آن در قرن هفدهم به 20 عدد افزایش داده شد . طرح تمام برج‌ ها بجز سه عدد آن‌ ها که گرد هستند، به صورت چهار گوش می‌باشند. نام بلندترین برج اسپاسکایا است که در سال ۱۶۲۵ و با ارتفاع ۷۱ متر ساخته شد. به صورت اصلی، تاج اکثر برج‌ ها از خیمه‌ های چوبی ساخته شده‌ است. البته بقایای تاج‌های خیمه‌ای آجری که با نوار سفال رنگی ساخته شده و به دهه ۱۶۸۰ برمیگردند نیز دیده می‌شوند.

میدان کلیسای اعظم قلب کاخ کرملین بحساب می‌آید. این میدان توسط شش ساختمان شامل سه کلیسای اعظم احاطه شده‌است. کلیسای اعظم دورمیشن که در سال ۱۴۷۹ ساخته شد، اصلی‌ترین کلیسای مسکو بوده و مراسم تاجگذاری تزارها در آن انجام می‌شده‌ است. سر در بزرگ سنگ آهک که دارای پنج قبه طلائی به عنوان سرپوش می‌باشد، طرح ارسطو فیوراوانتی است. کلیسای اعظم بشارت با سه گنبد درخشان، دیگر اثر تاریخی است که در سال ۱۴۸۹ تکمیل گردید تا در سده بعد به عنوان یک کلیسای نه گنبده مورد بازسازی قرار گیرد. در بخش جنوب شرق میدان کلیسای اعظم آرچانگل میخائیل بنا شده بسال (۱۵۰۸) وجود دارد که بنای آن بسیار بزرگتر از سایرین است و در داخل آن پادشاهان مسکو از ایوان کالیتا تا ایوان پنجم مدفون گردیده‌اند.

کاخ کرملین
کاخ کرملین

دو کلیسای داخلی متروپلیتن‌ ها و پدرسالاران مسکو، کلیسای اعظم دوازده رسول (۵۶-۱۶۵۳) و یک کلیسای تک گنبد بسیار ارزشمند استشهاد ردای بکارت که توسط صنعتگران پسکف و در طی سال‌ های ۸۸-۱۴۸۴ ساخته شده و دارای نشانه‌ها و نقاشی‌ های آبرنگ عالی سال‌های ۱۶۲۷ تا ۱۶۴۴ می‌باشد.

دیگر ساختار شاخص برج زنگ ایوان کبیر در ضلع شمال شرق میدان است که گفته می‌شود نشان مرکز دقیق مسکو بوده و شباهت به یک شمع در حال سوختن دارد. این بنا که در سال ۱۶۰۰ ساخته شده، ۸۱ متر (۲۶۶ فوت) ارتفاع دارد. تا زمان انقلاب روسیه، این ساختمان مرتفع‌ترین ساختار شهر محسوب می‌گردید. زیرا ساخت ساختمان‌های بلندتر از آن ممنوع بود. ۲۱ زنگ این برج در زمان حمله دشمنان به صدا در می‌آمده‌است.

قدیمیترین ساختار غیر مذهبی باقی‌مانده قصر مرصع (۱۴۹۱) ایوان سوم است که تخت‌ های شاهنشاهی در آن قرار دارند. بعد از این بنا، قدیمیترین ساختار مربوط به اولین منزل خاندان سلطنتی یعنی قصر تررم است. قصر تررم اصلی نیز به فرمان ایوان سوم ساخته شد ولی زمان ساخت اکثر قصرهای موجود، به قرن هفدهم برمی گردد. قصر تررم و قصر مرصع توسط قصر کرملین کبیر بهم متصل شده‌اند که فرمان ساخت آن را نیکلاس اول در سال ۱۸۳۸ صادر نمود. برای ساخت بزرگترین سازه داخل کرملین، رقم نجومی یازده میلیون روبل و بیش از یک میلیارد دلار جهت نوسازی در دهه۱۹۹۰ هزینه شده‌است. این عمارات شامل تالارهای خیره‌کننده، یک راه پله قرمز مخصوص مراسم، آپارتمان‌های خصوصی تزارها و طبقه زیر زمین کلیسای رستاخیز لازاروس (۱۳۹۳)، که به عنوان قدیمی‌ترین بنای کرملین و کل مسکو محسوب می‌گردد.

زرادخانه در ضلع شمال شرق کرملین واقع شده‌است که اصلیت آن به سال ۱۷۰۱ بازگشته و برای استفاده پطر کبیر ساخته شده بود. در بخش شمال غرب کرملین نیز زره پوش واقع شده‌ است. این بنا که در سال ۱۸۵۱ و با طرح احیای رنسانس ساخته شد، امروزه به عنوان موزه نشان‌ های دولتی روسیه و گنج الماس مورد استفاده قرار دارد.

کاخ کرملین
کاخ کرملین

نکاتی در بازدید از کاخ کرملین باید در نظر داشته باشید

  • حتما به موقع و سر ساعت مشخص آنجا باشید، بعد از شروع تور، امکان پیوستن به گروه وجود ندارد.
  • بردن کیف و کوله پشتی به داخل کاخ مجاز نیست. (از شما خواسته می شود آنها را به اتاق مخصوص بار کرملین به صورت رایگان تحویل دهید).
  • مطمئن باشید که اصل گذرنامه، نه کپی آن، همراهتان باشد. (ممکن است در قسمت ورودی از شما بخواهند گذرنامه تان را نشان دهید).

 


   تبلیغات    

                 تور کیش


امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

  1. شهاب شیردل

    امتیاز بازدید کننده: ستاره ها ۳

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *