لیدوما تریپ

کلیسای سرکیس مقدس

در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی تهران درباره یکی از مکان های مقدس این شهر بنام کلیسای سرکیس مقدس سخن خواهیم گفت . با مجله گردشگری تاپ تراول همراه باشید تا بیشتر درباره کلیسای سرکیس مقدس تهران بدانید

مختصری درباره کلیسای ارمنی سرکیس تهران بدانید :

کلیسای سرکیس مقدس یا کلیسای سارکیس مقدس اسم از کلیساهای ارمنی شهر تهران می باشد که در خیابان کریم خان زند بنا شده است . این کلیسا با هزینه شخص یکی از افراد ارمنی مقیم ایران بنام مارکار سرکیسیان با طراحی مهندس اوژ« آفتاندلیانس در سال 1349 در شهر تهران ساخته شده است.

کلیسای سرکیس مقدس
کلیسای سرکیس مقدس

نام گذاری این کلیسا

نام گذاری این کلیسا بعد از انجام یک سری مراسمات مذهبی نام آن را به نام یکی از سردان ارتش روم  که سرکیس نام داشت قرار دادن . در اوایل سده چهارم میلادی سرکیس یکی از سرداران ارتش روم بود که به علت مسیحی بودن تحت تعقیب قرار گرفت. او به همراه پسرش، «ماردیروس»، به ارمنستان پناه برد اما تیران، پادشاه ارمنستان، تحت فشار امپراتور روم مجبور به اخراج آنان از ارمنستان شد. آنان به خدمت ارتش شاپور دوم درآمدند که در جنگ با کوشان‌ها بود. شاپور از خدمات سرکیس بسیار خرسند بود اما از آنجایی که به وی اتهام تبلیغ مسیحیت در بین سپاهیان شاپور را زده بودند دستور داد تا او و پسرش را به همراه شماری از سربازان در نیشابور به قتل رسانند. در تقویم کلیسای ارمنی، یک روز به سرکیس مقدس اختصاص دارد. در این روز، جوانان ارمنی به یاد او مراسم خاصی را برگزار می‌کنند.

کلیسای سرکیس مقدس
کلیسای سرکیس مقدس

معماری کلیسای سرکیس

بزرگ ترین کلیسای تهران می باشد که دارای ابعادی به طول 36.5 متر و عرض17.8 متر با پلان بازیلیکا تک ناوی است که بر روی صفحه‌ ای کم ارتفاع بنا شده و با در نظر گرفتن امانت خانه‌ های دو طرف محراب در سمت شرقی بنا و راهرو ورودی اصلی، در سمت غربی بنا، کلیسا از داخل دارای پلان صلیبی شکل است. دیوارهای خارجی بنا با سنگ مرمر سفید رنگ و دیوارهای داخلی و سقف آن با گچ پوشانده شده. معماری این کلیسا ترکیبی از قرون وسطی و عصر جدید ارمنستان می باشد . یکی از علت های کوچک بودن عرض این کلیسا گنبدی شکل بودن سقف آن است که تحمل وزن سقف بر روی دیوارهای اطراف این کلیسا می باشد

 

مطالب بیشتر بخوانید
هتل های ارزان و خوب اصفهان کدامند؟ (قسمت اول)

محراب کلیسا به صورت نیم دایره است و مطابق با سنت کلیساهای ارمنیان در سمت شرقی بنا قرار دارد. کف آن نیز بالاتر از کف صحن کلیسا و دارای سه نورگیر است. در دو طرف محراب، امانت خانه‌ ها قرار دارند که هر یک دارای نورگیری کوچک هستند و به غیر از ورودی به داخل صحن کلیسا ورودی مجزایی نیز به محوطه خارج از بنا دارند. دیوارهای بالای محراب و دو سمت آن با نقاشی‌ های دیواری، با موضوعاتی برگرفته از کتاب مقدس، اثر ادمان آیوازیان، پوشیده شده‌است. صحن کلیسا را می‌توان به سه بخش تقسیم کرد که قسمت میانی ۷۵ سانتی‌متر از هر طرف پهن‌تر از دو قسمت شرقی و غربی است و گنبد در این قسمت از بنا قرار دارد. گنبد شانزده ضلعی کلیسا به وسیله یک چهار ضلعی بر روی چهار طاقی قرار گرفته که بر روی شاه تیرها تکیه دارد. ساق و گنبد آن تماماً از نورگیرها تشکیل شده‌است.

ورودی اصلی، که دارای سردری با سبک معماری کلیساهای سده‌ های چهارم و پنجم میلادی ارمنستان است به داخل راهرویی به پهنای محراب کلیسا باز می‌شود و در بالای آن، بالکنی وجود دارد که محل اجرای سرودهای روحانی گروه کر است. کلیسا دارای دو ناقوسخانه است که در دو طرف راهروی ورودی ضلع غربی آن و در بالای دو ورودی بنا، به صورت برجی با پلان چهار گوش قرار دارند و در انتهای آن‌ها گنبدهایی شبیه به گنبد اصلی کلیسا با ساق‌ های هشت ضلعی ساخته شده‌ است.

کلیسای سرکیس مقدس
کلیسای سرکیس مقدس

کلیسای سرکیس مقدس کجاست ؟

آدرس : تهران، خیابان کریم خان زند، ابتدای خیابان نجات الله

دسترسی با اتومبیل شخصی: این کلیسا در طرح ترافیک قرار دارد و باید این مساله را برای استفاده از وسیله شخصی برای رسیدن به آن در نظر داشته باشید.

مطالب بیشتر بخوانید
جاهای دیدنی یاسوج

به منظور استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی می توانید یکی از این راه ها را انتخاب کنید:

اتوبوس: خطوط مختلفی وجود دارند که از خیابان کریمخان زند عبور می کنند و با استفاده از آنها می توانید در نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس به کلیسا پیاده شوید.

مترو: خودتان را به ایستگاه استاد نجات الهی برسانید و با کمی پیاده روی به کلیسا برسید.

تاکسی: از تاکسی هایی استفاده کنید که شما را به میدان ولیعصر یا میدان هفت تیر می رسانند و از آنجا هم می توانید با سوار شدن بر تاکسی دیگری به کلیسا برسید.

ساعات بازدید

شنبه: 08:30 تا 14:30

یک شنبه: 14:00 تا 17:30

دوشنبه تا پنج شنبه: 08:۳۰ تا ۱۷:۳۰

جمعه ها: تعطیل

در تمامی روزها در صورت برگزاری مراسم عروسی در کلیسا، بازدید از ساعت 16:00 امکان پذیر است.

نکته مهم: حتما پیش از مراجعه به کلیسا با شماره 88901634-021 تماس حاصل فرمایید و از باز بودن این مکان اطمینان حاصل کنید.

این مکان به پیروان مسیحیت تعلق دارد و ممکن است در ساعات خاص، مسلمانان با محدودیت ورود به آن مواجه شوند. باز هم لازم است پیش از مراجعه از امکان ورود به کلیسا مطمئن شوید.


کلیسای وانک اصفهان

کلیسای کانتور قزوین

    تبلیغات    

                 تور کیش


Load More In ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *