تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
اصفهان

آبشار آب ملخ | از مکانهای دیدنی سمیرم اصفهان 

اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

آبشار آب ملخ 

در این مقاله از مجله گردشگری تاپ تراول در نظر داریم تا شما را با جاذبه ای بسیار زیبا در سمیرم اصفهان آشنا کنیم. این جای دیدنی که آبشار آب ملخ نام دارد یکی از جاهای بسیار منحصر به فرد سمیرم اصفهان می باشد که در ادامه شما را بیشتر با این مکان دیدنی آشنا خواهیم کرد. پس اگر برنامه سفر به استان اصفهان را دارید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید

آبشار آب ملخ یکی از آبشارهای استان اصفهان در شهرستان سمیرم می باشد که در 60 کیلومتری شهر سمیرم و در مجاورت روستای آب ملخ قرار گرفته است. نام این آبشار به این دلیل است که ترکیبات خاصی در آب آن است که باعث از بین رفتن ملخ های مهاجم خواهد شد. این ترکیبات باعث شده اند که از آب آبشار به عنوان یک آفت کش طبیعی برای آبیاری مزارع استفاده شود. همچنین این آبشار تخت سلیمان نیز نام دارد.

روستای آب ملخ در دامنه کوه دنا سرشار از چشمه سارهای گوارا و سرد و آبشارهای خروشانی است که آب خود را از ذوب شدن برف کوه دنا تامین می کند.بر اساس گفته اهالی روستا سال ها قبل، زمانی که مزارع گندم روستاهای اطراف مورد تهاجم ملخ ها قرار گرفت، از آب این چشمه بزرگ برای دفع آفت استفاده کردند و آنها را یکجا نابود کردند.این آبشار به آبشار تخت سلیمان نیز معروف است. وجه تسمیه این منطقه به علت قطعه سنگ بزرگ و طبیعی است که به مانند یک پل روی رودخانه آب ملخ قرار گرفته است و دو دره را به یکدیگر متصل می کند.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی
آبشار آب ملخ سمیرم اصفهان
آبشار آب ملخ سمیرم اصفهان

بعضی از اهالی این منطقه اعتقاد دارند که این پل به مانند یک تخت، محل استراحتگاه حضرت سلیمان بوده است. منظره خیال انگیز و بی مانند تخت سلیمان روی رودخانه آب ملخ همچون تخت طاق مانندی که بر بالای رودخانه قرار گرفته است مانند پلی زیبا و طبیعی مسافران و گردشگران را به غار داخل کوه هدایت می کند.از دهانه غارطبیعی که در تخت سلیمان وجود دارد، چشمه ای با آب زلال و گوارا می جوشد و از اطراف این تخت به رود پایین دست آن می پیوندد.

در محل تخت سلیمان، طی یک پدیده نادر طبیعی، آب رودخانه ماربر برای مدتی ناپدید شده و سپس کمی جلوتر در بستر خود هویدا خواهد شد.

این پدیده منحصر بفرد، صدها سال پیش طی ریزش عظیمی از کوه در این محل ایجاد شده و جلوی عبور آب را مسدود نموده است. سپس جریان آب موفق شده در همان بستر قبلی خود راهی تونل مانند به طور تقریبی هشتاد متر باز کرده و به جریان خود ادامه دهد اما آنچه که زیبایی خاصی به این پدیده قسمتیده است وجود چشمه یا سرابی با آبدهی فراوان است که از دیواره های شمالی بالای سقف تونل خارج شده به شکل آبشاری آبپاش مانند، هر دو دهانه تونل را پوشانده است. در حقیقت آب ملخ نام همین آبشار یا سراب خروشان است.

آبشار آب ملخ از دو قسمت تشکیل گردیده است. نخستین بخش آن سرچشمه آبشار است که از دل کوه بیرون می آید و قسمت دیگر که در زیر سرچشمه آن قرار گرفته، طاقدیسی سبز رنگ است که مثل پل روی رودخانه ماربر خم گردیده است.

پشت آبشار پرتگاه خطرناک و زیبایی وجود دارد که آب ملخ را به یکی از خطرناک ترین آبشارهای ایران تبدیل نموده است. بهترین زمان بازدید از آبشار آب ملخ فصل های بهار و تابستان است.

آبشار آب ملخ سمیرم اصفهان
آبشار آب ملخ سمیرم اصفهان

 شاید برایتان جالب باشد در صورتی که بدانید که موقعیت جغرافیایی روستای آب ملخ مانع از آن خواهد شد که آفتاب بیش از سه ساعت در این روستا توقف کند. پس، شما در آب ملخ ظرف سه ساعت هم طلوع خورشید را خواهید دید و هم  غروب آن را. به همین دلیل است که این روستا به روزستای نیمروز نیز معروف است.

مسیر دسترسی

در صورتی که از سمت استان اصفهان راهی آب ملخ خواهید شد، باید از شهرهای اصفهان و سمیرم بگذرید و این شهر را به سوی یاسوج  ترک کنید. در جاده سمیرم- یاسوج، بلافاصله پس از روستای چهار راه، جاده ای خاکی می بینید که در مسیر آن دو دوراهی وجود دارد. در هر دو مورد راه سمت چپ را به دنبالش بگیرید و حدود 7 کیلومتر در آن پیش بروید، تا به روستای آب ملخ برسید. روستایی در شمالی ترین بخش خط الراس دنا و مردمی که اصالتشان بختیاری است.


   تبلیغات    

                 تور مسافرتی


امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *