تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ایران, ساری

باداب سورت ☀️ دومین چشمهٔ آب شور جهان در ایران 

اجاره ماشین در دبی
تور ترکیه سلام پرواز تور لحظه آخری

چشمه های باداب سورت 

در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی شمال ایران درباره یکی از منطقه های گردشگری بی نظیر شهرستان ساری به نام باداب سورت که از چشمه های پلکانی تشکلیل شده سخن خواهیم گفت پس با مجله گردشگری تاپ تراول همراه باشید تا بیشتر درباره این چشمه های پلکانی شمال ایران بدانید.

باداب سورت
باداب سورت

این منطقه از چشمه های پلکانی و تراورتنی بی نظیر تشکیل شده است که یکی از مکان های بی نظیر ایران و جهان بشمار می رود که در روستای ارست شهرستان ساری قرار دارد. این چشمه توسط میراث فرهنگی ایران درسال 1387 پس از کوه دماوند به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است .

در کشور ترکیه نیز منطقه بنام پاموک کاله وجود دارد که شبیه به این مکان است که چشمه های باداب سورت بعد از چشمه های پلکانی ترکیه به عنوان دومین چشمه آب شور جهان شناخته می شود

بدون شک این چشمه های بی نظیر ارزش یکبار دیدن را دارد پس اگر قصد سفر به شمال کشور را داشتید بازدید از چشمه های باداب سورت را فراموش کنید.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

فاصله این چشمه از سطح دریا 1841 متر است و بدون شک یکی از جاذبه های بی نظیر ایران است . اطراف چشمه های باداب سورت پوشیده از درختچه‌ های زرشک وحشی و ارتفاعات بالاتر پوشیده از جنگل‌ های سوزنی برگ است

مکان‌های مشابه باداب سورت

  • کانی گڕاوان در شهرستان سردشت آذربایجان غربی ایران
  • پاموک‌کاله در ترکیه
  • ایوانهای مطبق سفید و صورتیدر نیوزیلند
  • بایشوایتایدر چین
  • باگنی سان فلیپو در ایتالیا
  • منطقه سنگ زرد در ایالات متحده آمریکا
  • هیرو ال آگورا در مکزیک
باداب سورت
باداب سورت

چشمه ها

منطقه باداب شمال چندین چشمه با آب های متفاوتی است که از لحاظ بو , رنگ و مزه و حجم با هم تفاوت دارند. چشمه پر آب آن دارای قطری حدود 15 متر با عمق زیاد و آبی بسیار شور است .

چشمه دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه قرار دارد، ترش مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است، در اطراف چشمه کمی رسوب آهن نشسته‌ است. جریان آب‌ های رسوبی و معدنی این چشم ه‌ها طی سال‌ها، در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و ده‌ها حوضچهٔ پلکانی بسیار زیبا به رنگ‌های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه‌ های مختلف پدید آورده‌ است. این طبقات و حوضچه‌ها در واقع جاذبهٔ اصلی و ویژگی منحصر به فرد چشمه‌ های باداب سورت است. زیبایی این طبقات و محل ویژهٔ قرارگیری چشمه در دامنهٔ کوهستان و چشم‌ اندازهای اطراف به ویژه در غروب تحسین‌ برانگیز است.این چشمه‌ها به دلیل داشتن ساختار پیچیده زمین‌ شناسی در بدترین شرایط خشکسالی پر آب بوده و شایعاتی مبنی بر خشک شدن آن کاملا بی اساس است.

 

چگونه به چشمه های باداب سورت برویم ؟

استان مازندران، جنوب شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه، روستای سورت، حدفاصل روستاهای اروست و مال خواست.

برای رسیدن به روستای اروست از تهران می‌توانید به ترتیب زیر از جاده‌های استان سمنان یا مازندران استفاده کنید. البته جاده‌های استان سمنان مسافت کمتری دارد و ایمن‌تر است” اما جاده‌های استان مازندران به مراتب زیباتر است:

مسیر ۱: تهران – سمنان – مهدیشهر – شهمیرزاد – فولادمحله – سه راه تلمادره – روستای اروست – باداب سورت

مسیر ۲: تهران – ساری – کیاسر – سه راه تلمادره – روستای اروست – باداب سورت

از شهرهای سمنان و ساری تا روستای اروست جاده کاملا آسفالت است و از این روستا تا چشمه‌های شگفت انگیز باداب سورت که در یک کیلومتری شرق این روستا واقع شده، جاده خاکی است

در هر دو مسیر پس از اینکه به تلمادره رسیدید یک پمپ بنزین و پس از آن که پاسگاه پلیس قرار دارد. جاده رو به روی این پاسگاه به سمت اروست می رود. در این مسیر از روستاهای پشرت، کوات و قلعه سر می‌گذرید و در نهایت به یک سه راهی می‌رسید که به سه خط معروف است (سه راهی اروست – مالخواست – باداب سورت).

اغلب افراد بعد از رسیدن به این سه راهی راه اشتباه را انتخاب می‌کنند. مسیر سمت چپ (مسیر آسفالته) پس از دو کیلومتر به روستای زیبای اروست می‌رسد. مسیر آسفالته سمت راست نیز به روستای مالخواست می‌رود؛ اما مسیر مستقیم که خاکی است و البته در حریم روستای اروست واقع است، به سمت چشمه‌ها می‌رود.

یکی دیگر جاذبه‌های گردشگری در بخش چهاردانگه، حوالی باداب سورت، دریاچه بسیار زیبای میانشه (چورت) می‌باشد که یکی از بی‌نظیرترین دریاچه‌های ایرانی است. از دیدن این دریاچه‌ی باشکوه خصوصا در فصل پاییز غافل نشوید.


   تبلیغات    

                 تور کیش


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *