سفر باتوخرید بلیط هواپیما

باغ وحش ارم

در این مقاله از مجله گردشگری و سفر تاپ تراول درباره باغ وحش ارم یا همان باغ وحش تهران که یکی از مکان های تفریحی تهران بشمار می رود سخن خواهیم گفت . پس اگر علاقه به حیوانات و حیابت وحش دارید تا آخر این مقاله با ما همراه باشید


   تبلیغات    

            | بلیط هواپیما در طاهاگشت |


اگر بخواهیم از منظر تاریخی به احداث باغ وحش در ایران نگاه کنیم اولین باغ وحش در ایران به دوران ناصر الدین شاه قاجار بر میگردد . در دوره قاجار ایرانیان با باغهای وحش اروپایی آشنا شدند. اما نخستین باغ وحش یا «مجمع الوحوش» در دوره ناصرالدین شاه در خیابان لختی سعدی کنونی در جایی که زمانی نام خیابان باغ وحش و بعد ماشین خانه و سرانجام اکباتان نامیده شد، تأسیس گردید که البته هیچ گاه به صورت باغ وحش کاملی در نیامد و گاه اهالی شهر برای تماشای چند حیوان به انجا می‌رفتند. ناصرالدین شاه پس از سفرهای خود به اروپا و دیدن باغ وحش‌ های اروپایی، علاقه خاصی به باغ وحش و حیوانات پیدا کرد و به همین دلیل محل دوشان تپه را انتخاب کرد که از پیش در سال ۱۲۶۹ قمری ۱۸۵۳ میلادی عمارت باشکوهی در آن برپا کرده بود و با استفاده از قنات ، دریاچه یی نیز پدید آورده بود که منظره‌ های بسیار زیبا و دیدنی آن اهالی را به خود جلب می‌کرد. در باغ وحش دوشان تپه، چهار شیر نر و ماده از کوه‌های شیراز، سه ببر از مازندران، یک یوز، سه پلنگ از جاجرود، پنج خرس از دماوند، کفتار، بوزینه، یک میمون،خر و طاووس‌های بسیار وجود داشت.

728 90 - باغ وحش ارم | Eram Park Zoo 

پس از انقراض سلسله قاجاریه هیچ اقدام موثری برای ساخت یک باغ وحش استاندارد در ایران صورت نگرفت. تنها در سال ۱۳۳۲ یک باغ وحش خصوصی در محوطه ای نامناسب واقع در خیابان ولیعصر تهران، مقابل پارک ملت دایر شد که آن هم به دلیل ایجاد آلودگی و مزاحمت فراوان برای ساکنین این محله در سال ۱۳۶۶ رسما تعطیل شد. در سال ۱۳۶۹ نخستین سنگ بنای ساخت باغ وحش فعلی تهران در زمینی به مساحت حدود ۵ هکتار و با هدف فرهنگسازی و آشنایی عموم مردم با حیات وحش پایه گذاری شد.

مطالب بیشتر بخوانید
بازار تجریش تهران

باغ وحش تهران، باغ وحشی پیشرو در ایران است که با وجود مساحت کم از ۱۳۰ گونه جانوری نگهداری میکند.

باغ وحش تهران از سال ۱۳۹۲ روندی رو به جلو را آغاز کرده است و با تغییر بیش از ۸۰ درصد جایگاهها، جلوگیری از هرگونه خرید و فروش غیرمجاز، کسب گواهینامه ایزو و کسب عضویت دربرنامه اروپایی  EEP برای پلنگ ایرانی گامهای بسیار مثبتی در راستای حفاظت از حیات وحش برداشته است.

باغ وحش ارم

باغ وحش ارم

گونه های جانوری موجود در باغ وحش ارم  :

گور ایرانی و گوزن زرد ایرانی، دو گونه فوق العاده ارزشمند

دو گونه ارزشمند گور یرانی و گوزن زرد ایرانی که به ترتیب از نظر وضعیت حفاظتی در رده نزدیک تهدید و در معرض خطر قرار دارند، هم اکنون در باغ وحش تهران زندگی میکنند. زادآوری این دو گونه ارزشمند به خوبی نقش تاثیر گذار باغ وحش تهران را در مهیا ساختن محیطی امن برای گونههای دارای اهمیت حفاظتی یادآور میشود.

پلنگهای ایرانی 

در باغ وحش تهران دو پلنگ نر و ماده ایرانی به نامهای گاسپار و کیجا زندگی میکنند که جزو ارزشمندترین گونههای این مجموعه هستند. این دو پلنگ تحت برنامه اروپایی حفاظت از گونهها قرار دارند و در واقع دو فرد از یک جمعیت قابل توجه شامل بیش از صد فرد هستند که در باغ وحشهای سراسر دنیا تحت حفاظت و مراقبت قرار گرفته اند.

شترهای دو کوهان

در باغ وحش تهران دو شتر دو کوهان زندگی میکنند که از نظر ارزش حفاظتی در رده به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارند. این درجه حفاظتی معادل درجه حفاظتی یوزپلنگ آسیایی است. شتر دو کوهانه گونهایی از شترسانان است که پراکنشش به خاور دور، آسیای میانه و خاورمیانه میرسد.

مطالب بیشتر بخوانید
قلعه سحرآمیز ارم تهران

شتر ها نقش بسیار مهمی را در دنیای تجارت قدیم ایفاء می کرده اند لذا در زمان بازدید از جایگاه شتر های دو کوهانه باغ وحش تهران حتما میتوانید شکوه و ابهت آنها را در جاده ابریشم مجسم نمایید.

ببر بنگال سفید

کوئین، ببر بنگال سفید باغ وحش تهران ار کشور آلمان به ایران آمده. باغ وحش تهران در راستای چشم انداز ۲۰۲۰ این ببر را در ابتدای ورود، طبق قوانین اتحادیه باغ وحشهای اروپا، مجهز به ایمپلنت ضد بارداری نمود.

تاریخچه ببرهای سفید به یک ببر نر سفید میرسد که سالها پیش، از طبیعت به یک باغ وحش منتقل شد. دانشمندان به مرور تاثیر ژن مغلوب عامل این تفاوت ظاهری و مشکلات متعدد درون آمیزی را کشف کردند لذا از هر گونه تکثیر ببر سفید در باغ وحشهای استاندارد جلوگیری می شود.

فیلهای سریلانکایی باغ وحش ارم تهران 

ماهاسن و میهیری دو فیل آسیایی باغ وحش تهران هستند که از کشور سریلانکا به ایران آورده شدهاند و حدود ۱۳ سال سن دارند در حال حاضر یکی از مهمترین دستاوردهای باغ وحش تهران تغییر جایگاه فیلها و انطباق آن با شرایط زیستگاه طبیعی است. در عین حال شیوه برخورد با آنها نیز از شکل مستقیم به غیر مستقیم که روشی اصولی و پذیرفته شده است تغییر کرده.

میرکتهای 

در سال ۱۳۹۴ تعداد ۶ میرکت یا دم عصایی برای اولین بار وارد ایران و باغ وحش تهران شدند و امروز ۱۶ میرکت در جایگاه مدور شیشهای ضلع جنوبی باغوحش، قلمرویی مثال زدنی را برای خود ساماندهی کردند. قد میرکتها تنها ۳۰ سانتیمتراست و خاستگاه اصلی آنها صحرای کالاهاری در قاره آفریقا است.

مطالب بیشتر بخوانید
آشنایی با مکان های تفریحی تهران

باغ وحش ارم

باغ وحش ارم

راههای دسترسی 

باغ و حش ارم یا باغ وحش تهران در زمینی به وسعت تقریبی ۵ هکتار احداث شده است و در ۴ کیلومتری اتوبان تهران به کرج و در نزدیکی ایستگاه متروی اکتابان قرار دارد

 مترو : فاصله از ایستگاه ارم سبز ۵ دقیقه

وسیله نقلیه عمومی: اتوبوس خط میدان آزادی – کرج

وسیله نقلیه شخصی: دارای پارکینگهای متعدد خودرو و موتور سیکلت با گنجایش ۶۰۰ خودرو

تسهیلات در هزینه بلیت باغ وحش

بلیط رایگان برای کودکان زیر ۵ سال

بلیط نیمبها برای بازدید اردوهای تفریحی دارای معرفی نامه و با جمعیت بالای ۲۰ نفر ، خانوادههای معزز شهداء و جانبازان و ایثارگران تا سقف ۵ نفر، خانواده پرسنل موسسات و شرکت های طرف قرارداد با بازاریابی ارم سبز و اهداء کنندگان حیوانات به باغ وحش

موقعیت مکانی باغ وحش تهران: مجموعه ۵ هکتاری باغ وحش تهران در کیلومتر ۴ اتوبان تهران کرج داخل مجتمع تفریحی ورزشی ارم سبز (پارک ارم ) دایر میباشد.


  تبلیغات   

                        | لمینت دندان |   کامپوزیت دندان | ایمپلنت | ارتودنسی |


در حال ارسال
نظرات کاربر
( رای)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Load More In تهرانگردی

دیدگاه خود را ثبت کنید