تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
اردبیل, ایران

جاهای دیدنی مشگین از شهرهای کهن استان اردبیل را بیشتر بشناسید 

اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

مشگین شهر اردبیل

در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی اردبیل یکی از جاذبه های بسیار زیبای اردبیل یعنی مشگین شهر را به شما معرفی خواهیم کرد و شما را با برخی از جاهای دیدنی این شهر آشنا خواهیم کرد. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…

مشگین شهر، شهری است کهن در استان اردبیل، با قدمتی برابر با حکومت ساسانیان که در کنار جاذبه‌ های تاریخی، طبیعتی سرسبز با چشم‌ اندازهایی خارق‌ العاده را به گردشگران پیش‌ کش می‌کند.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

مشگین شهر در ۴۷ درجه و ۱ دقیقه و ۷ ثانیه طول شرقی و ۳۸ درجه و ۲۳ دقیقه و ۳۴ ثانیه عرض شمال واقع شده، ارتفاع آن از سطح دریا ۱۸۳۰ متر است. خیاو (خی یو) یا مشکین شهر امروزی، محدود است از شمال به شهرستان مغان، از جنوب به رشته جبال سبلان، از شرق به شهرستان اردبیل و کشور شوروی سابق و از باختر به شهرستان اهر. مساحت این شهر در حدود ۱۵۳۰ کیلومتر مربع طول ان ۵۱ کیلومتر (امتداد شرقی – غربی) و عرض اش ۳۰ کیلومتر می‌باشد.

جاهای دیدنی مشگین شهر اردبیل
جاهای دیدنی مشگین شهر اردبیل

رودخانه‌ های بزرگ خیاو، انار، مشگین چای و ده ها رودخانه کوچک در آن جاری است. کوهستان سبلان در جنوب آن واقع شده و علاوه بر سه قله معروف ان (هرم داغ، جنوار داغ، قله بزرگ) کوه های دیگری به نام گوی داغ، قاشقا داغ، کچی قیران (بزکش) در این شهرستان واقع است. شهرستان مشگین شهر به دو قسمت طبیعی تقسیم می شود:
ـ مشگین شرقی و مشگین غربی که اراضی و روستاهای آن اغلب در جگله واقع است.
ـ دهستان مشگین (در اصطلاح معلی رضی) که در دره ها تپه ماهور شده، آبادی کمتری دارد. فقط در تابستان ها، طوایف و ایلات ائل سون (شاهسون) در ییلاق های مخصوص به خود ساکن شده و در پاییز به سوی قشلاق حرکت می کنند.

جاهای دیدنی مشگین شهر اردبیل
جاهای دیدنی مشگین شهر اردبیل

آب های گرم و معدنی کوهستانی سبلان از جمله قوتورسویی، شابیل قینرجد، ملک سوئی ، مرویل، دودو، آق سو، ایلان لو، مراتع سر سبز سبلان و دامنه های پر برکت آن ، اطراف های ییلاق و قشلاق عشایر ائل سون و گذرگاه های کوچ عشایری و روابط اقتصادی بین جوامع شهری، روستائی و عشایری از نظر اقتصادی اعتبار خاصی به مشگین شهر بخشیده است. کار اصلی اکثریت مردم آن، کشاورزی و دامداری بوده، در شهر نیز داد و ستد و خدمات دولتی و عمومی از فعالیت های مردم آن محسوب می شود.

جاهای دیدنی مشگین شهر اردبیل


   تبلیغات    

                 تور کیش


امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *