خرید بلیط هواپیما

راهنمای سفر به جزیره موریس

در این مقاله از وب سایت مجله گردشگری تاپ تراول درباره یکی از زیباترین جزایر اقیانوس هند به نام جزیره موریس سخن خواهیم گفت.پس اگر قصد سفر به جزایر اقیانوس هند را دارید تا آخر این مقاله با ما همراه باشید


  تبلیغات   

          | محل تبلیغ متنی  |


جزیره موریس کجاست؟
جزیره موریس کجاست؟

جزیره موریس کجاست؟

یکی از کشورهای جزیره ای با طبیعت زیبا و دیدنی که دارای آب و هوای گرم و استوایی می باشد، جزیره موریس است این جزیره در جنوب غربی اقبانوس هند واقع شده است و دارای مکانهای ساحلی مختلفی جهت اقامت مسافران و گردشگران است که هر ساله این جزیره سفر می کنند تا از سفر به این جزیره خاطره ای خوش برای خود و خانواده خود بجا بگذارند. با تاپ تراول همراه باشید.

جمهوری موریس کشوری جزیره‌ای با طبیعتی بسیار متفاوت و زیبا است. ساحل‌ها، اقامتگاه‌ها، سنت‌ها و بسیاری جاذبه‌های دیگر این کشور مسافران زیادی را از سراسر دنیا به سوی خود می‌خواند.

 

آشنایی مختصر با جزیره موریس

موریس در جنوب غربی اقیانوس هند و در شرق ماداگاسکار قرار دارد. این کشور شامل جزایر موریس، جزیره رودریگز و جزایر خارجی (شامل جزایر آگالگا، مجمع‌الجزایر سنت براندون، جزیره ترومیلن، مجمع‌الجزایر چاگوس و غیره) است. پایتخت موریس بزرگ‌ترین شهر آن یعنی پورت لوئیس نام دارد که از سال ۱۸۱۰ تا ۱۹۶۳ مستعمره انگلیس به شمار می‌رفت.

زبان رسمی این کشور انگلیسی است اما در واقع مردم موریس چند قومیتی، چند فرهنگی و چند زبانه هستند.

این جزایر به خاطر پوشش گیاهی و جانوری مخصوصی که دارند بسیار معروف هستند. بیش‌تر شهرت جزیره به خاطر دودو (Dodo) است که در میان دیگر گونه‌های پرندگان توسط فعالیت‌های انسانی، تنها مدت کوتاهی پس از اقامت مردم در جزیره (در سال ۱۶۸۱)، منقرض شد.

مطالب بیشتر بخوانید
محله ببک استانبول - منطقه ای فوق العاده مشرف به تنگه بسفر

این جزیره تنها جزیره آفریقا است که بیش‌ترین جمعیت آن هندو هستند.

جزیره موریس کجاست؟
جزیره موریس کجاست؟

خلاصه‌ ای از تاریخ 

اولین نشانه‌های وجود این جزیره در تاریخ نشان می‌دهند که اولین بار توسط یک ملوان عرب در حدود سال ۹۷۵ دیده و به نام دینا اروبی نام‌گذاری شد.

در سال ۱۵۰۷ پرتغالی‌ها این جزیره خالی از سکنه را پیدا کردند و آن را به نام یکی از کشتی‌های خود سرن یا کرن (Cirne) نامیدند. ملوان پرتغالی دیگری به نام دون پدرو ماسکارین آن را مجمع‌الجزایر ماسکارین نام نهاد.

جزیره موریس کجاست؟
جزیره موریس کجاست؟

پرنس موریس

در سال ۱۵۹۸ یک دریاسالار به نام ویبراند وان وارویک در ناحیه گرند پورت پهلو گرفت و به افتخار پرنس موریس، مباشر جمهوری هلند، نام آن را موریس نهاد.

بعدها جزیره به استعمار فرانسه در آمد و نامش به جزیره فرانسه تغییر کرد. در سال ۱۸۱۰ طی جنگ‌های ناپلئونی، فرانسوی‌ها جزیره را تسلیم بریتانیای کبیر کردند. در این زمان انگلیسی‌ها نام آن را به موریس بازگرداندند.

موریس در سال ۱۹۶۸ استقلال خود را از انگلیس بازگرفت.

جزیره موریس کجاست؟
جزیره موریس کجاست؟

جغرافیا

مساحت تمام کشور ۲۰۴۰ کیلومتر مربع و شامل جزیره اصلی موریس و چند جزیره دیگر است. دومین جزیره بزرگ رودریگز نام دارد که مساحت آن به ۲۶۰۰ هکتار می‌رسد. سنت براندون یکی از مجمع‌الجزایر کشور بوده که شامل تعداد بی‌شماری ریگ تپه، تپه‌های زیرآبی و جزیره‌های کوچک است. سنت براندون در ۴۳۰ کیلومتری شمال شرق موریس قرار دارد و بیش‌تر به عنوان مکانی مناسب برای ماهیگیری استفاده می‌شود. منطقه انحصاری اقتصادی تقریبا ۲/۳ میلیون کیلومتر مربع از اقیانوس هند را دربرمی‌گیرد که شامل جزایر سیشل نیز می‌شود.

جزیره موریس کجاست؟
جزیره موریس کجاست؟

جزایر موریس

ed6367cb 5c42 4dd2 a8e8 2c026a0896dd 1 - جزیره موریس کجاست ؟

این جزیره توسط بیش از ۱۵۰ کیلومتر ساحل‌های شنی احاطه شده است و سومین صخره مرجانی بزرگ دنیا که اطراف جزیره را فراگرفته از تالاب‌ها مراقبت می‌کند. کمی دورتر از ساحل موریس ۴۹ جزیره خالی از سکنه وجود دارد که برخی از آن‌ها به عنوان مناطقی طبیعی برای گونه‌های در خطر استفاده می‌شوند.

مطالب بیشتر بخوانید
جاذبه های تاریخی و دیدنی گلپایگان

73616703 d423 42e1 8dc7 b96623bedaa5 - جزیره موریس کجاست ؟

جزیره موریس حدود ۸ میلیون سال پیش به وسیله فعالیت‌های آتشفشانی به وجود آمد، از این رو از لحاظ جغرافیایی جوان است. این جزیره به همراه سنت براندون، رییونیون و رودریگز بخشی از جزایر ماداگاسکار به شمار می‌روند. این جزیره توسط حلقه‌ای از رشته‌کوه‌هایی با ارتفاعات مختلف (از ۳۰۰ تا ۸۰۰ متر بالاتر از سطح دریا) احاطه شده است.

نسیم شمال این جزیره موقعیت مناسبی برای ورزش‌های آبی چون موج‌سواری به وجود می‌آورد. شرق جزیره دارای ساحلی بکر و غرب جزیره میزبان غروب‌های فوق‌العاده زیبا، امواج غلتان و پایتخت جمهوری موریس، پورت لوئیس است.

db3e968a 7f99 422f a73c 7074d6d44b8a 1 - جزیره موریس کجاست ؟ این جزیره تنها جزیره آتشفشانی واقع در قلب اقیانوس هند است و در شرق ماداگاسکار و جنوب سیشل قرار دارد. این‌ زمین جزیره‌ای قدیمی با یک فرودگاه، شبکه خوبی از جاده‌ها و تعداد زیادی اقامتگاه‌های ساحلی و هتل‌هایی است که امتداد ساحل‌های این جزیره را فراگرفته‌اند. فاصله تمام هتل‌ها تا فرودگاه کم‌تر از ۱ ساعت و ۱۵ دقیقه است.

قسمت مرکزی جزیره کوهستانی است و با یک گردش در سطح شهر متوجه می‌شوید که چرا این‌جا به قدیمی‌ترین مقصد گردشگاه‌های ساحلی معروف است. این اقامتگاه‌ها از استانداردهای بالایی برخورداند و بیش‌تر آن‌ها ۵ ستاره و دارای سرویس‌دهی‌های عالی هستند.

آب و هوای جزیره موریس

آب و هوای این جزیره گرمسیری است و دمای آن از ۲۲ درجه سانتی‌گراد تا ۳۴ درجه متغیر است. در این جزیره تنها ۲ فصل وجود دارد: تابستانی گرم و شرجی، از نوامبر تا آوریل، با دمای ۲۴/۷ درجه سانتی‌گراد و زمستانی خنک و خشک از جون تا سپتامبر با دمای ۲۰/۴ درجه سانتی‌گراد. تفاوت دما بین فصل‌ها تنها ۴/۳ سانتی‌گراد است. بارندگی سالانه از ۹۰۰ میلی متر در ساحل تا ۱۵۰۰ میلی متر در زمین مرتفع متغیر است. بیش‌تر بارندگی ها در تابستان رخ می دهد. زمین‌های مرتفع خنک‌تر از مناطق ساحلی هستند و بارندگی را دو برابر مناطق دیگر تجربه می‌کنند.

مطالب بیشتر بخوانید
عجیب‌ترین پل‌های ریشه‌ای طبیعی دنیا در هند
جزیره موریس کجاست؟
جزیره موریس کجاست؟

گونه‌ های زیستی

این کشور منزلگاه گونه‌های گیاهی جانوری بسیاری بوده و هست اما سکونت انسان و ورود گونه‌های غیر بومی به این منطقه باعث انقراض یا تهدید برخی گونه‌های گیاهی و جانوری شده است. پیش از ورود پرتغالی‌ها در سال ۱۵۰۷ هیچ پستاندار خاکی در این جزیره وجود نداشت. امروزه بیش از ۱۰۰ گونه گیاهی و جانوری منقرض و در معرض خطر هستند که از دهه ۱۹۸۰ فعالیت‌هایی جهت محافظت از این گونه‌ها انجام شده و می‌شود.

43842d00 0e5d 4cdb abe9 a32718be4f5d - جزیره موریس کجاست ؟

کم‌تر از ۲ درصد از جنگل‌های اصلی جزیره، در پارک ملی بلک ریور جورجس، رشته‌کوه‌های بامبوس در جنوب شرق و رشته‌کوه‌های موکا-پورت لویی در شمال غرب باقی مانده است.

fc11eae4 d59f 470b 9c99 fb974808968e 1 - جزیره موریس کجاست ؟

زمانی که جزیره کشف شد، این جزیره منزلگاه ۴ میلیون ساله‌ی پرنده‌ای به نام دودو، از تیره کبوتریان بود. تاجرانی که کشتی‌های خود را در این جزیره متوقف می‌کردند بسیاری از این پرنده‌ها را شکار می‌کردند. بعدها که هلندی‌ها وارد این منطقه شدند با خود جانورانی چون میمون، خوک و موش آوردند که تخم‌های دودوها (آن‌ها بر روی زمین لانه می‌ساختند) را می‌خوردند. طی ۱۰۰ سال ورود انسان‌ها، نسل این پرنده ۱ متری منقرض شد.

جزیره موریس کجاست؟
جزیره موریس کجاست؟

حمل و نقل در موریس

340d8ec2 9731 4533 aaa0 5bac0ce097f1 - جزیره موریس کجاست ؟

اتوبوس : اتوبوس‌ها ارزان هستند و از ۶ صبح تا ۶:۳۰ عصر (البته یکی سرویس بین پورت لوئیس و کیورپایپ تا ساعت ۱۱ شب) کار می‌کنند. هر ۱۵ دقیقه و گاها زودتر، یک اتوبوس آماده حرکت است.

تاکسیتاکسی‌ها بهترین وسیله برای گشتن در جزیره هستند.

تور هلیکوپتر  :تورهای بسیاری افراد را برای یک ساعت دور تا دور جزیره با هلیکوپتر می‌گرداند که هزینه آن ۲۶۰۰۰ روپیه می‌شود.

مطالب بیشتر بخوانید
آشنایی با راهنمای سفر به کشور ژاپن
جزیره موریس کجاست؟
جزیره موریس کجاست؟

مقالات بیشتر بخوانید :


 


  تبلیغات   

          |  اقامت اروپا


در حال ارسال
نظرات کاربر
2 (1 رای)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Load More In آسیا

دیدگاه خود را ثبت کنید