خرید بلیط هواپیما

دریاچه ولشت چالوس

در این مقاله از قسمت معرفی جاهای دیدنی ایران قصد داریم یکی از جاهای دیدنی بسیار زیبای چالوس یعنی دریاچه ولشت را به شما معرفی کنیم و آن را مورد بررسی قرار دهیم. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…


  تبلیغات   

          | محل تبلیغ متنی  |


طبیعت مازندران پر از شگفتی است و دریاچه ولشت مرزن آباد یکی از آنها محسوب می شود. این دریاچه کوهستانی در جنوب غربی شهر چالوس و در شمال شرقی شهر کلار دشت قرار دارد.

مقالات بیشتر بخوانید:

دریاچه ولشت دریاچه ای است در جنوب غرب شهر چالوس و در شمال شرق کلاردشت، این دریاچه کوهستانی در ۲۵ کیلومتری جاده چالوس در نزدیکی شهر مرزن آباد واقع شده است. در بخش جنوب غرب این ناحیه علم کوه قرار دارد. دریاچه ولشت یکی از دریاچه های آب شیرین ایران محسوب می شود.

دریاچه ولشت ۷۱اُمین اثر طبیعی ملی است که به وسیله ی سازمان میراث فرهنگی در ۱۵ مهر ۱۳۸۸ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

دریاچه ولشت چالوس
دریاچه ولشت چالوس

دریاچه ولشت در داخل کاسه ی بزرگی از زمین هایی با خاک های رانشی و فرسایشی شکل گرفته است و ۱۵۰۰۰۰ متر مربع وسعت و ۲۰ متر عمق دارد. میزان حجم آب این دریاچه در حدود ۳ میلیون متر مکعب است که از چشمه های جوشان میان دریاچه و نزولات جوی تامین می گردد. ولشت، آب سریز ندارد و تنها سطح آب آن بالا و پایین می رود.

مطالب بیشتر بخوانید
دیدنی های کلاردشت،تصویری از یک رویا در مازندران

دریاچه ولشت یکی از ۱۰ دریاچه آب شیرین کشور محسوب می شود که در این منطقه واقع شده و محیط زیست مناسبی را برای پرندگان و آبزیان فراهم نموده است. گونه های گیاهی و جانوری کلاردشت نیز از دیگر قابلیت های آن هستند.

دریاچه ولشت از جمله دریاچه های است که در نزدیکی منطقه کوهستانی تخت سلیمان علم کوه قرار دارد و به علت قرار گرفتن در یک گودال بزرگ محاط به تپه های کم ارتفاع کلمه، از دید پنهان است.

 آب دریاچه تنها با نزول باران و جوشیدن چشمه های زیرزمینی دریاچه که در وسط آن می جوشند و بالا می آیند تامین خواهد شد. هوا مرطوب ولی خنک است. دریاچه ولشت با چشم اندازی زیبا و دلنشین، مکان مناسبی جهت گردشگری موقت یک روزه است. آب شیرین و زلال آن جایگاه خوبی برای اردک، ماهیان و بعضی از پرندگان مهاجر است.

دیدار از این محل بدان جهت موقت نام گرفته است که هم اکنون هیچگونه سرپناهی برای مسافران در حول و حوش آن در نظر گرفته نگردیده است.

ولی از سال ۱۳۸۴ که این منطقه، از طرف دولت منطقۀ توریستی اعلام شد ساخت و ساز امکانات حول دریاچه ولشت شروع گردیده است. در کناره های دریاچه فقط چند درخت موجود است که آن هم برای بیتوته کردن چند مسافرانی بیش نیست، پس بقیه مسافران با نشستن بر روی اندک فضای کنار دریاچه، چه در مقابل آفتاب سوزان و چه زیر باران رعدآسا به تماشای زیبایی حیرت انگیز دریاچه پرداخته و از آن لذت می برند.

به علت آب زلال و شیرین دریاچه و دارا بودن عمق بیش از ۴۰ متر، و به دلیل تشابه نسبی اش با استخر بزرگ، موجب تحریک شناگران گشته و این تحریکات گاهی موجب وسوسه شنای غیر شناگران نیز می گردد.

مطالب بیشتر بخوانید
مرداب هسل | چالوس
دریاچه ولشت چالوس
دریاچه ولشت چالوس

بهترین فصل سفر

بهترین زمان برای بازدید از دریاچه ولشت بهار و تابستان است اما طبیعت در همه ی فصول جاذبه های خاص خودش را دارد.

بهار و تابستان:به علت سرسبزی منطقه بسیاری در این فصول راهی دریاچه می شوند اما شرجی بودن هوا ممکن است کمی آزاردهنده باشد.

پاییز و زمستان:با سرد شدن هوا، دما تا منفی ۳۰ درجه نیز کاهش پیدا می کند و حتی دریاچه یخ می زند.

دسترسی

مسیر دسترسی به آن از شهر چالوس و از طریق کندوان و محور ارتباطی چالوس به تهران شروع و بعد از طی ۲۳ کیلومتر پس از پل کجور و ۳ کیلومتر پیش از مرزن آباد یک راه آسفالته زیبا به سوی غرب از جاده اصلی جدا شده و بعد از عبور از سر بالائی ها و پیچها و جنگلهای زیبای کاج به روستای کردی چال می رسد پس از روستا راه به طور خاکی تا کنار دریاچه ادامه می یابد. وسعت آن در حدود ۱۵۰۰۰۰ متر مربع و متوسط عمق آن ۲۰ متر و آب آن شیرین است. حجم آب آن در حدود ۳ میلیون متر مکعب بر آورده شده و به دلیل موقعیت ویژه مامن پرندگان مهاجر، ماهی و سایر آبزیان است. در تمامی فصل تابستان علاقمندان به کوهنوردی، آب و هوای مطبوع، ماهیگیری و اقامت در محیط آرام و رویائی این مکان را جهت گذراندن اوقات فراغت انتخاب می کنند.


  تبلیغات   

          |  اقامت اروپا


در حال ارسال
نظرات کاربر
( رای)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Load More In چالوس

دیدگاه خود را ثبت کنید