تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
آسیا, راهنمای سفر, هند

سفر به هند و راهنمای جاذبه های توریستی آن 

اجاره ماشین در دبی تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

راهنمای سفر به هند

در این مقاله از وب سایت مجله گردشگری تاپ تراول درباره راهنمای سفر به هند سخن خواهیم گفت .

یکی از کشورهای جنوب آسیا که دو برابر ایران وسعت دارد و جز کشورهای پهناور محسوب می شود هند یا همان هندوستان است که دارای زیبایی شگرفی است که اگر چندین بار هم به این کشور سفر کنید باز هم چیزهای بی نظیری برای دیدن وجود دارد. هند که در میان رشته کوه پر از برف همالیا و ساحل زیبای اقیانوس هند واقع شده است . هند دارای مناطق طبیعی و جنگ های سرسبزی است که هر ساله میزبان گردشگران و مسافران مختلف از نقاط مختلف جهان است این کشور دارای معبدهای شگفت انگیز و کاخ های مجلل ، پارک های دیدنی و بناهای تاریخی عجیب و دیدنی است . اگر قصد سفر به هندوستان را دارید و می خواهید  با این کشور بیشتر آشنا شوید با ما همراه باشید.

هند سرزمین تضادها است. در این کشور زیبا و پهناور، قوم‌ها و نژادهای گوناگون با فرهنگ‌ها و ادیان متفاوت در کنار هم زندگی می‌کنند. یک ششم از جمعیت دنیا در این کشور زندگی می‌کنند پس تعجبی نیست که هزاران دین و آیین گوناگون در هند وجود داشته باشد. در هندوستان از آپارتمان‌های بلند و آسمان‌خراش‌های باشکوه تا زاغه‌ها و کلبه‌های ساده‌ی روستایی وجود دارد. عده‌ای در شهرهای بزرگ با بهترین و به‌روزترین امکانات زندگی می‌کنند و برخی دیگر در دورافتاده‌ترین روستاها به سر می‌برند و زندگی آن‌ها پس از گذر قرن‌ها، به ندرت دچار تغییر و تحول شده است.

یک عمر زمان نیاز دارید تا تمام آثار به جا مانده از امپراطوری‌های باستانی و چشم‌اندازهای شگفتی طبیعی هند را ببینید. طبیعت هند بسیار متنوع است از جنگل‌های انبوه میزبان هزاران ببر گرفته تا صحراهای یخ‌زده‌ی هیمالیا. اما در اولین سفر خود به هند، بازدید از مثلث طلایی هند یعنی دهلی، آگرا و جایپور را در برنامه‌ی خود قرار دهید تا گوشه‌ای از جاذبه‌های بی‌پایان هند را تماشا کنید. ۳۲ اثر ثبت شده در میراث جهانی یونسکو در این کشور دیدنی و بزرگ، منتظر حضور گردشگران است.

راهنمای سفر به هند
راهنمای سفر به هند

 اطلاعات ضروری قبل از سفر به هند که بهتر است بدانید

اختلاف ساعت با تهرانهند در منطقه‌‌ی زمانی UTC/GMT +5:30 واقع شده است و ساعت رسمی آن ۲ ساعت از تهران جلوتر است.

زبان رسمی : زبان رسمی هندوستان، زبان هندی است که ۴۰ درصد از جمعیت این کشور، به این زبان صحبت می‌کنند. زبان انگلیسی هم در بسیاری از موقعیت‌های رسمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر اینها، ۲۲ زبان منطقه‌ای رسمی توسط قانون اساسی این کشور شناسایی شده است. از میان این زبان‌ها می‌توان بنگالی و پنجابی را نام برد. مسلمانان این کشور بیشتر به زبان اردو صحبت می‌کنند.

واحد پول : واحد پول این کشور، روپیه است که با کد ایزوی (INR) شناخته می‌شود.

برق شهری : برق شهری در هند ۲۲۰ ولت و ۵۰ هرتز است. دوشاخه و پریزها در هند از نوع C ، D و M است

کد کشور+۹۱

شماره اضطراری : 

پلیس ۱۰۰

آتش‌نشانی ۱۰۱

آمبولانس ۱۰۲

البته در هند شماره‌ی ۱۱۲ نیز به موارد اضطراری اختصاص دارد و از طریق این شماره می‌توانید با پلیس، آتش‌نشانی یا اورژانس پزشکی در تماس باشید.

جهت رانندگی  :   چپ

فهرست فرودگاه‌های بین‌المللی

    احمدآباد – فرودگاه بین‌المللی سردار ولابهبهی پتل

    امریتسار – فرودگاه بین‌المللی سری گرو رام داس جی

    بنگالورو – فرودگاه بین‌المللی بنگالورو

    بوپال – فرودگاه راجا بهوجا

    فرودگاه باگدوگرا

    فرودگاه بین‌المللی چنای

    فرودگاه کویمباتور

    دهلی – فرودگاه بین‌المللی ایندیرا گاندی

    گایا – فرودگاه گایا

    گواتی – فرودگاه بین‌المللی لوکپریرا گوپیناز بوردولوئی: فرودگاه بین‌المللی لوکپریرا گوپیناز بوردولوئی

    گوا – فرودگاه دابولیم

    حیدرآباد – فرودگاه بین‌المللی راجیو گاندی

    فرودگاه بین‌المللی جایپور

    Kochi – فرودگاه بین‌المللی کوچین

    کلکته – فرودگاه بین‌المللی نتاجی سوباش چاندرا بوز

    کالیکوت – فرودگاه بین‌المللی کالیکوت

    لکهنو – فرودگاه اماوسی

    فرودگاه منگالور

    بمبئی – فرودگاه بین‌المللی چاتراپاتی شیواجی

    ناگپور – فرودگاه بین‌المللی دکتر باباساهب آمبدکار

    فرودگاه پون

    شیلیگوری – فرودگاه باگدوگرا

    تیروچیراپالی – فرودگاه تیروچیراپالی

    تریواندروم – فرودگاه بین‌المللی تریواندروم

    ویساکاپاتنام – فرودگاه ویساکاپاتنام

وضعیت آب و هوایی در هند چگونه است 

در مجموع، هوای هند بیشتر ایام سال گرم است البته از هر منطقه‌ای به منطقه‌ی دیگر، وضعیت آب‌و‌هوا تغییرات چشمگیری دارد. سردترین آب‌و‌هوای هند از اواخر نوامبر تا ابتدای مارس ادامه دارد. در این مدت، صبح‌ و غروب هوا بسیار سرد است و روزها اکثرا آفتابی هستند. گرم‌ترین آب‌و‌هوای هند که بسیار نامطبوع و با خشکی همراه است بین ماه‌های مارس تا ژوئن است. فصل بارندگی یا مانسون در بیشتر مناطق در تابستان و بین ژوئن و اوایل اکتبر است.

راهنمای سفر به هند
راهنمای سفر به هند

بهترین زمان برای سفر به هند

از آنجایی که هند سرزمین پهناوری است و تنوع آب‌و‌هوایی دارد، بهترین زمان برای سفر به آن، با توجه به منطقه‌ای که قصد سفر دارید، متفاوت است.

هیمالیای غربی: بهترین زمان برای سفر به سرینگر، از مارس تا اکتبر است. از جولای تا آگوست، هوا سرد و در زمستان مرطوب است. شیملا در ارتفاع بالاتری قرار دارد بنابراین در زمستان سردتر است. برخی از مناطق مانند گلمرگ، مانالی و پهلگام معمولا از دسامبر تا مارس، زیر چندین فوت برف قرار دارند. لداخ، صحرایی مرتفع و دارای آب‌و‌هوای بسیار سردی است. مسیرهای کوهستانی این منطقه از جولای تا اکتبر قابل دسترسی است.

دشت‌های شمالی: شهرهایی مثل دهلی نو، بنارس، لاکنو و پاتنا،  تغییرات زیاد آب‌و‌هوایی را تجربه می‌کنند. این شهرها معمولا از آوریل تا اواسط ژوئن، گرم هستند و در زمستان بین نوامبر تا فوریه بسیار سرد و در زمستان‌ها سوزان هستند. تابستان‌های این مناطق گرم است و فصل بارندگی از ژوئن تا سپتامبر ادامه دارد.

بخش‌های مرکزی: ایالت Madhya Pradesh گرمای هوای کمتری در فصل تابستان تجربه می‌کند اما فصل بارانی یعنی بین جولای تا سپتامبر، بارندگی در این منطقه زیاد است. زمستان‌ها، در شب دمای هوا کاهش پیدا می‌کند.

غرب هند: از نوامبر تا فوریه بهترین آب‌و‌هوا در این بخش حاکم است. البته شب‌ها هوا سرد می‌شود. تابستان‌ها هوا بسیار گرم است و بارندگی‌های شدید بین اواسط ژوئن تا اواسط سپتامبر ادامه دارد.

شرق هند: آب‌و‌هوا در ایالت‌هایی چون Orissa که سیل‌خیز است، از اکتبر تا فوریه خنک‌تر است. از مارس تا مه گرم و سوزان است و از ژوئن تا اکتبر، باران‌های شدید موسمی می‌بارد.

جنوب غربی: بهترین آب‌و‌هوای این بخش را از نوامبر تا مارس تجربه خواهید کرد. بارندگی‌های موسمی بین اواخر آوریل تا جولای ادامه دارد. دمای هوا در تابستان به زیادی مناطق شمالی هند نیست ولی رطوبت زیادی وجود دارد. در مناطق ساحلی، نسیم خنکی می‌وزد.

جنوب شرقی: بارندگی بین اکتبر و دسامبر ادامه دارد و در تمام طول سال میزان رطوبت و دمای هوا بالا است. در زمستان‌ها، تپه‌ها و مناطق مرتفع، سرد می‌شوند.

شمال شرقی: از مارس تا ژوئن و از سپتامبر تا نوامبر، خشک‌ترین و مطبوع‌ترین زمان سال است. در بقیه‌ی ایام سال، بارندگی‌های شدیدی وجود دارد.

راهنمای سفر به هند
راهنمای سفر به هند

 هزینه‌ سفر به هند چقدر است ؟

هزینه‌ی اقامت

هتل‌ها در هند تنوع زیادی دارند از هتل‌های پنج ستاره با بهترین امکانات گرفته تا هتل‌های ارزان مخصوص کوله‌گردها با امکانات محدود پایه. هتل‌های مدرن و بوتیک‌هتل‌ها را می‌توانید در تمام شهرهای بزرگ و نزدیک جاذبه‌های گردشگری مهم و مشهور پیدا کنید. برای اینکه تجربه‌ای مجلل و لوکس داشته باشید در راجستان و شیملا می‌توانید در کاخ‌هتل‌ها اقامت کنید. خدمات هتل‌ها چه در هتل‌های لوکس و چه در هتل‌های اقتصادی قابل مقایسه با شهرهای بزرگ دنیا است و قیمت‌های متفاوتی دارد. قیمت هتل‌ها در فصل پرگردشگر یعنی از اوایل اکتبر تا فوریه، افزایش پیدا می‌کند. هاستل‌ها در هند قیمت‌های پایینی دارند. با پرداخت شبی ۱۰۰ روپیه می‌توانید در یک هاستل اقامت کنید اما امکانات هاستل‌ها معمولا بسیار محدود است. هتل‌های ارزان به مراتب از هاستل بهتر هستند.

یک اتاق خصوصی به همراه حمام اختصاصی در یک هتل ارزان در بیشتر مناطق هند بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ روپیه هزینه دارد. در برخی از مناطق خلوت‌تر با ۱۵۰ روپیه هم می‌توانید اتاق اختصاصی رزرو کنید.

بسیاری از پانسوین‌ها و هاستل‌ها فقط مخصوص آقایان هستند، شبی در حدود ۱۰۰ روپیه قیمت دارند و البته امکانات آنها بسیار اندک است.

اتاق‌های ارزان هتل، در حدود ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ روپیه قیمت دارند.

اتاق‌های ارزان در هتل‌های لوکس، بین ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ روپیه هزینه دارند در عوض ۲۴ ساعته به آب گرم دسترسی دارید، اتاق‌ها تمیزتر و بزرگ‌تر هستند ودر اتاق امکانات لازم از قبیل تلویزیون وجود دارد.

اتاق‌های بهتر در هتل‌های لوکس، بالای ۳۵۰۰ روپیه هزینه دارند. این اتاق‌ها تمامی امکانات ضروری را در اختیارتان می‌گذارند، رختخواب‌ها تمیزتر و راحت‌تر هستند، پرسنل هتل رفتار دوستانه‌تری دارند و امکانات بیشتری مانند تهویه مطبوع، سیستم سرمایش و گرمایش و… دارند.

راهنمای سفر به هند
راهنمای سفر به هند

هزینه‌ی خورد و خوراک

هند یکی از بهترین کشورهای دنیا برای دوستدارن چشیدن طعم غذاهای متفاوت است. در این کشور در کمتر از چند قدمی خود می‌توانید یک رستوران یا غرفه‌ی غذای خیابانی پیدا کنید و با پرداخت هزینه‌ای کم یک غذای متفاوت و جدید بخورید. در مجموع غذا در هند کم‌هزینه است. یک وعده غذای کامل در یک هتل، بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ روپیه برای شما هزینه خواهد داشت. البته این نکته را هم توجه داشته باشید که غذای هند از منطقه‌ای به منطقه‌ی دیگر متفاوت است. رستوران‌های هند برای گیاهخواران هم مناسب هستند و منوهای متنوع و مخصوصی برای گیاهخواران دارند علاوه بر رستوران‌هایی که فقط مخصوص گیاهخواران هستند.

یک وعده غذا در رستوران ارزان بین ۸۰ تا ۲۵۰ روپیه هزینه دارد.

یک وعده غذای کامل در رستوران میان رده برای دو نفر بین ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ روپیه هزینه دارد. کاپوچینو ۹۰ روپیه، آب معدنی ۱۴ روپیه و نوشابه ۲۷ روپیه قیمت دارد.

راهنمای سفر به هند
راهنمای سفر به هند

هزینه‌ی حمل و نقل

پروازهای داخلی

هند سرزمین پهناوری است بنابراین سریع‌ترین راه برای سفر بین شهری در هند، استفاده از پروازهای داخلی است که قیمت‌های قابل قبولی هم دارد به خصوص اگر بلیط خود را از قبل رزرو کنید. هند بعد از آمریکا، بیشترین تعداد فرودگاه‌های داخلی را دارد. در وب‌سایت Skyscanner می‌توانید نرخ پروازها را بررسی کنید.

قطار

قطار در هند فقط یک وسیله‌ی حمل و نقل نیست بلکه فرصتی برای تجربه‌ی سبک زندگی در این کشور و آشنا شدن با فرهنگ و آداب و رسوم اهالی است. سفر با قطار در هند یکی از خاطره‌انگیزترین بخش‌های سفر شما خواهد بود. حمل و نقل ریلی در هند بسیار گسترده و مقرون‌به‌صرفه است. هزینه‌ی آن برای سفر ۱۲ ساعته با قطار معمولی ۴۵۰ روپیه و با قطرهای بهتر ۱۱۰۰ روپیه است. البته فراموش نکنید که قطارها در هند به سرعت رزرو می‌شوند و فرایند رزرو آنها در ابتدا کمی گیج‌کننده به نظر می‌رسد. یکی از بهترین روش‌های برای رزرو بلیط قطار، استفاده از اپلیکیشن Clear Trip است.

اتوبوس

اتوبوس یکی دیگر از وسایل حمل و نقل در هند است که هم شرکت‌های اتوبوس‌رانی دولتی و هم اتوبوس‌های خصوصی در هند وجود دارد. اتوبوس‌های دولتی عموما ارزان‌تر هستند. انواع اتوبوس در مسیرهای مختلف وجود دارد که با توجه به هزینه‌ی آنها، امکانات متفاوتی در اختیار مسافران می‌گذارند. البته سفر با اتوبوس برای مسیرهای کوتاه‌تر مناسب است. برای مسیرهای طولانی، قطار ارزان‌تر و راحت‌تر است. با این حال اگر موفق به رزرو بلیط قطار نشوید باید با اتوبوس سفر کنید. بلیط‌های اتوبوس را می‌توانید آنلاین رزرو کنید.

تاکسی و ریکشا

برای سفرهای داخل شهری می‌توانید از تاکسی و ریکشا استفاده کنید. تاکسی معمولا دو برابر ریکشا قیمت دارد. قبل از سوار شدن حتما سر قیمت‌ها به توافق برسید.

برای حمل و نقل و جابه‌جایی داخل شهری هم چند گزینه دارید: ریکشا، تاکسی، اتوبوس و مترو. بلیط‌های تک سفره، ۱۸ روپیه و بلیط‌های ماهانه ۶۰۰ روپیه هزینه دارند.

راهنمای سفر به هند
راهنمای سفر به هند

هزینه‌ی بازدید از جاذبه‌های گردشگری

جاذبه‌های گردشگری بسیار متنوع و متعدد هستند و در شهرهای مختلف هزینه‌ی آنها متفاوت است. هزینه ی بازدید از این جاذبه‌ها از ۱۰۰ روپیه تا ۱۰۰۰ روپیه برای تاج محل، متغیر است.

توصیه‌هایی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها

یکی از بهترین روش‌ها برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها در سفر به هند استفاده از سایت‌های رزرو اماکن اقامتی مثل سایت Agoda.com است. این سایت‌ها هتل‌ها را بر اساس قیمت دسته‌بندی می‌کنند بنابراین شما اطمینان حاصل می‌کنید که هتلی مناسب در رنج قیمتی که در نظر دارید در مکان مناسب پیدا خواهید کرد. علاوه بر این، می‌توانید از تخفیف‌های آنلاین برای کاهش قیمت هتل‌ها بهره ببرید.

غذا در مجوع در هند ارزان است اما با رعایت چند نکته می‌توانید باز هم هزینه‌ی خورد و خوراک را در هند کاهش دهید. غذاهای خیابانی در هند، تنوع زیادی دارند و ارزان هستند. در واقع اگر در خیابان کمی بیشتر بگردید می‌توانید غذاهای بهتر با قیمت مناسب‌تر پیدا کنید. غذای خیابانی علاوه بر اینکه ارزان است، از آنچه که تصور می‌کنید سالم‌تر است. بنابراین بدون نگرانی از فروشنده‌های خیابانی خرید کنید.

خودتان را برای چانه زدن آماده کنید. فراموش نکنید که بسیاری از فروشندگان هندی، تلاش می‌کنند تا جایی که ممکن است قیمت کالاها را بیشتر از آنچه که ارزش دارد اعلام کنند. برای خرید عجله نکنید و هر مبلغی که فروشنده اعلام کرد، سریع پرداخت نکنید. چانه زدن در هند حسابی رواج دارد و اگر در این کار مهارت داشته باشید می‌توانید تخفیف‌های قابل توجهی بگیرید.

پیش از رفتن، هزینه‌های روزانه را محاسبه کنید و برای خودتان برنامه‌ی مشخصی تعیین کنید. هنگام سفر تا جایی که امکان دارد سعی کنید از آن هزینه‌ی روزانه‌ای که در نظر گرفته‌اید، بیشتر هزینه نکنید. یکی از بهترین سایت‌ها برای تعیین هزینه‌ی روزانه سایت Numbeo.com است. در این سایت قیمت بسیاری از کالاها و خدمات را می‌توانید پیدا کنید و هزینه‌ی سفرتان را تخمین بزنید.

مراقب پول و وسایل شخصی خود باشید. هند هم مثل بسیاری از کشورهای دنیا، جیب‌برهای زیادی دارد به خصوص در مناطق شلوغ و توریستی. پول زیاد همراه‌تان نبرید و فقط اندازه‌ی خرج روزانه‌تان در کیف‌تان پول داشته باشید. یک راه دیگر این است که پولی که همراه می‌برید یک جا نگه ندارید. بخشی از آن را در کیف و بخشی دیگر را در جیب خود نگه دارید.

خدمات پزشکی در هند هزینه‌ی زیادی برای شما به دنبال خواهند داشت به خصوص اگر بیمه مسافرتی هم نداشته باشید. قبل از سفر به پزشک مراجعه کنید و داروهای مورد نیاز برای شرایط اضطراری را دریافت کنید یا اگر واکسنی نیاز است قبل از سفر برای آن اقدام کنید.

در فصل‌های خلوت سال سفر کنید. اگر فصل‌های شلوغ سال را برای سفر انتخاب کنید، هزینه‌ی اقامت و پرواز شما به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. سفر در فصل‌های خلوت ارزان‌تر است ضمن اینکه می‌توانید از مزایا و تخفیف‌های ویژه‌ای بهره‌مند شوید. فصل پرگردشگر هند از اکتبر تا مارس است. غیر از این ایام فصل خلوت و ارزان سال در هند محسوب می‌شود. اگر قصد دارید به مناطق کوهستانی سفر کنید، شلوغ‌ترین فصل در زمستان است.

به مناطق روستایی سفر کنید. شهرهای بزرگ هند، مقصدهای گردشگری گرانی هستند. به جای سفر به این شهرهای بزرگ و شلوغ می‌توانید مناطق روستایی را برای سفر انتخاب کنید. با این کار نه تنها از سیل جمعیت گردشگران دور می‌مانید، بلکه هزینه‌های سفرتان را بسیار کاهش می‌دهید. شرکت‌های مختلفی هستند که در زمینه‌ی برگزاری تورهای گردشگری روستایی فعالیت می‌کنند.

زیاد انعام ندهید. انعام دادن در هند رواج دارد ولی بسیاری از رستوران‌ها انعام را در قالب هزینه‌ی سرویس دریافت می‌کنند و نیازی به انعام دادن مجدد نیست.

جاهای دیدنی هند

غارهای شگفت‌انگیز الورا و آجانتا (Ajanta and Ellora)

 معبدهای غاری‌شکل صخره‌ای آجانتا و الورا، نمونه‌های بی‌نظیری از هنر مذهبی در دنیا هستند. غارهای آجانتا در ۴۰ کیلومتری شهر جالگائون هند قرار دارند. این مجموعه دارای ۳۰ غار زیبا پر از نقاشی‌های مذهبی است که بیشتر آنها درباره بودا است. قدمت این غارها به ۲ قرن پیش از میلاد بر می‌گردد. در یکی از این غارها، تصویر هیئت اعزامی خسرو پرویز به هند حک شده است. غارهای الورا در ۳۰ کیلومتری اورنگ‌آباد در ایالت ماهاراشترا هندوستان قرار دارند که بین قرن‌های پنجم ودهم ساخته شده‌اند. غارهای الورا شامل ۱۲ غار بودایی متعلق به قرن‌های ششم و هشتم میلادی، ۱۷ غار هندو متعلق به قرن‌های ششم و نهم و ۵ غار جین متعلق به قرن هشتم و دهم میلادی هستند که در مجاورت هم ساخته شده‌اند و نشان از هماهنگی مذهبی رایج در این دوره از تاریخ هند است. این آثار در سال ۱۹۸۳ در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

راهنمای سفر به هند
راهنمای سفر به هند

آموزش یوگا

کشور هند، زادگاه یوگا، یکی از محبوب‌ترین درمان‌های سنتی در دنیا است. در سراسر هند می‌توانید هنر یوگا را از کسانی که آن را ابداع کرده‌اند یا از نوادگان آنها یاد بگیرید.

راهنمای سفر به هند
راهنمای سفر به هند

دهلی

دهلی، پایتخت هند، دنیایی از تضادها است. مرکز این شهر یعنی دهلی قدیم، قلعه‌ها، مساجد و بازارهای قدیمی متعددی دارد. در جنوب بخش قدیمی شهر، دهلی نو قرار دارد که معماری مستعمراتی و جاذبه‌های مدرن و متنوعی دارد.

راهنمای سفر به هند
راهنمای سفر به هند

گشت و گذار در هزاران معبد هندی

هند سرزمینی با ادیان و اعتقادات مختلف است. در این کشور، معابد گوناگونی وجود دارد که بازدید از آنها خالی از لطف نیست. از معبدهای باستانی گرفته تا معابد مدرن و باشکوه امروزی. معبد طلایی Amritsar مقدس‌ترین معبد مذهب سیک، Konark معبدی به شکل یک ارابه‌ی سنگی بزرگ و معبد جدید Akshardham در دهلی نو از معابد هند هستند که بسیاری از گردشگران در سفر به این کشور، از آنها بازدید می‌کنند.

راهنمای سفر به هند
راهنمای سفر به هند

رود گنگ

 رود گنگ، بزرگ‌ترین رود شبه‌قاره‌ی هند است و ۲۵۰۶ کیلومتر طول دارد. این رود باشکوه و عظیم برای هندو‌ها بسیار حائز اهمیت و مقدس است. در شهر شگفت‌انگیز و دیدنی بنارس، یکی از مقدس‌ترین شهرهای زیارتی هندوها، در کرانه‌های این رود، هزاران زن و مرد هنگام طلوع و غروب خورشید عبادت می‌کنند و مردان مقدس، غسل‌های سنتی خود را به جا می‌آورند. این رود از ایالت اوتارانچاند و از مرکز کوه‌های هیمالیا سرچشمه می‌گیرد و سراسر شمال هند و نیز کشور بنگلادش را سیراب می‌کند و سپس از طریق یک دلتا به خلیج بنگال می‌ریزد.

راهنمای سفر به هند
راهنمای سفر به هند

بمبئی یا مومبای

دهلی سرشار از تاریخ و معماری است اما مومبای که قبلا با نام بمبئی شناخته می‌شد، پایتخت مد، فیلم، تجارت و سرگرمی هند است. مومبای هم شهر تضادهای فوق‌العاده است؛ جایی که در آن، بلندترین آسمان‌خراش هند را در پس‌زمینه‌ای از زاغه‌ها و بازارهای خرابه مشاهده خواهید کرد. این شهر جاذبه‌های متعددی دارد؛ معبدهای غاری باستانی، بناهای استعماری، رستوران‌های بی‌نظیر، استودیوهای فیلم‌سازی بالیوود و شلوغ‌ترین ایستگاه قطار دنیا.

راهنمای سفر به هند
راهنمای سفر به هند

کشمیر

 کشمیر منطقه‌ای در شمال غربی شبه‌جزیره هند است. دره‌ی افسانه‌ای کشمیر، مسحورکننده و زیباست؛ پر از مساجد قدیمی، باغ‌های مغولی و دریاچه‌ای آرام است که قایق‌ها به آرامی روی آن شناورند. باغ‌های مغولی به گروهی از باغ‌ها گفته می‌شود که توسط گورکانیان هند به روش معماری ایرانی ساخته شدند. در این باغ‌ها شیوه باغ‌سازی ایرانی به ویژه ساختار چهارباغ مشهود است.

راهنمای سفر به هند
راهنمای سفر به هند

شهرهای کوهستانی هند

این شهرهای کوهستانی که در دامنه‌ی کوهستان‌ها قرار گرفته‌اند، گویی ماکتی از انگلستان هستند که به ارتفاعات جنگلی هند منتقل شده‌اند. شهرهایی مثل شیملا و دارجیلینگ که در آنها می‌توانید نشانه‌هایی از استعمار بریتانیا مثل ساختمان‌ها و بناهای استعماری، هتل‌های قدیمی و کلیساهای سفید و چایخانه‌های معطر را ببینید.

راهنمای سفر به هند
راهنمای سفر به هند

فستیوال‌های آیین هندو

 یکی از تجربیات منحصربه‌فردی که می‌توانید در سفر به هند کسب کنید، شرکت در یکی از فستیوال‌های آیین هندو است. یکی از جشن‌هایی که شرکت در آن را نباید از دست بدهید، جشنواره‌ی هولی (جشنواره‌ی رنگ‌ها) است که در ماه مارس برگزار می‌شود. دیوالی، فستیوال نور، در اکتبر و نوامبر برگزار می‌شود. دیوالی یک جشنواره پنج روزه است که تاریخ اجری آن به زمان‌های پیش از تاریخ بازمی‌گردد. جشنواره‌ی  کوم میلا (Kumbh Mela)، یک مراسمِ مذهبی است که توسط هندوها برگزار می‌شود. این مراسم هر دوازده سال، یک بار برگزار می‌شود و یکی از بزرگترین مراسم مذهبی و زیارتی جهان است. طی نزدیک به دوماه که جشنواره برپاست بیش از ۱۰۰ میلیون نفر در آن شرکت می‌کنند. در این مراسم، هندوها خود را در آب رودخانه گنگ شستشو می‌دهند با این باور که آب این رودخانه گناهان را می‌شوید. بر اساس اسطوره‌های هندو، در کوم میلا، پیروزی خدایان بر اهریمنان جشن گرفته می‌شود.

راهنمای سفر به هند
راهنمای سفر به هند

سواحل هند

هند سواحل متعددی دارد که طرفداران طبیعت ساحلی را به سوی خود می‌کشاند. البته سواحل جنوب هند بهتر و مشهورتر هستند. گوآ و کرالا از محبوب‌ترین نواحی ساحلی هند هستند.

راهنمای سفر به هند
راهنمای سفر به هند

راجستان

 قلعه‌های بیابانی، معبدهای بزرگ و باشکوه و قصرهای مهاراجه از دیدنی‌های راجستان هستند. در شهرهای بیابانی این منطقه می‌توانید از سافاری با شتر لذت ببرید و با زندگی بیابان‌نشینان هند آشنا شوید. راجستان، بزرگ‌ترین ایالت هندوستان است که به عنوان سرزمین پادشاهان شناخته شده و در گذشته راجپوتانا خوانده می‌شد. مرکز این ایالت، شهر جایپور است. بیابان تار، بخش وسیعی از این ایالت را پوشانده است. منطقه راجستان از ۲۵۰۰ سال پیش از میلاد و پیش از آن مسکونی بوده است.

راهنمای سفر به هند
راهنمای سفر به هند

کرالا

برای اینکه از زندگی شهری و ازدحام شهرهای بزرگ فاصله بگیرید، ایالت کرالا در جنوب هند را به عنوان مقصد سفر انتخاب کنید. در این ایالت از دهکده‌های ییلاقی، سواحل زیبا و معابد مختلف بازدید کنید. همچنین می‌توانید بهترین غذاهای دریایی را امتحان کنید.

راهنمای سفر به هند
راهنمای سفر به هند

تماشای ببرها در پارک‌های ملی هند

 هند بیش از ۷۰ پارک ملی، ۴۰۰ پناهگاه حیات وحش و ۱۷ ذخیره‌گاه بیوسفر دارد. این زیستگاه‌ها، میزبان گونه‌های نادری چون فیل آسیایی، کرگدن هندی تک شاخ و ببر هستند. از میان بهترین و مشهورترین پارک‌های ملی هند، پارک‌های کلادو (Keoladeo Ghana)، Ranthambore و کانها (Kanha) را می‌توان نام برد.

راهنمای سفر به هند
راهنمای سفر به هند

گشت و گذار در کلکته

مومبای، شلوغ و پرسروصداست اما کلکته محیطی آرام‌تر دارد. پایتخت هنری هند، مجموعه‌ی جذابی از بازارهای شلوغ، پارک‌های تفریحی و بناهای تاریخی است.

راهنمای سفر به هند
راهنمای سفر به هند

جزایر آندامان

 اگر می‌خواهید یک بهشت گرمسیری را از نزدیک ببینید، سفر به جزایر آندامان را در برنامه‌ی خود قرار دهید. جزایر جنگلی آندامان با سواحل زیبا و غذاهای دریایی لذیذ جذاب‌ترین بخش سفر شما به هند خواهند بود. این مجمع‌الجزایر دورافتاده، میزبان قبیله‌ی بومی آدیواسی است که سبک زندگی قدیمی خود را حفظ کرده‌اند.

راهنمای سفر به هند
راهنمای سفر به هند

تاج محل

همه‌ی ما آوازه‌ی تاج محل را شنده‌ایم و تصاویر زیبا و حیرت‌آنگیز آن را مشاهده کرده‌ایم. مثلث طلایی هند یعنی دهلی، آگرا و جایپور، زیباترین جاذبه‌های گردشگری هند را در بر گرفته است اما در میان آنها، تاج محل شهرت ویژه‌ای دارد. باشکوه‌ترین بنای یادبود عشق، از مرمر سفید ساخته شده و بی‌اغراق یکی از زیباترین بناهای تاریخی دنیا است.

راهنمای سفر به هند
راهنمای سفر به هند

گوا

طبیعت گوا با تپه‌های بسیار سبز در کنار رودهای بزرگ با کشتزارهای برنج، نخل‌های فراوان و سایر درختان گرمسیری جلوه بسیار زیبایی دارد. وسیع‌ترین سواحل و مراکز تفریحی ساحلی هند در گوا قرار دارد و این شهر سالانه از صدها هزار گردشگر داخلی و خارجی پذیرایی می‌کند. سواحل گوا پهناور هستند و آفتابی درخشان و زیبا دارند. ۴۵۱ سال حکومت پرتغال بر این منطقه، باعث شده که تمام شهرها و حتی روستاهای گوا فرهنگی خاص داشته باشند.

راهنمای سفر به هند
راهنمای سفر به هند

رژیم غذایی و غذاهای مشهور هند

 غذاهای هندی به خاطر طعم و عطر متفاوت، در سراسر دنیا مشهور هستند. تنوع بی‌نظیر این غذاها در کنار ادویه‌های خاص و متفاوت، باعث شده که این غذاها در سراسر دنیا طرفدار داشته باشند و رستوران‌های هندی زیادی در کشورهای مختلف دنیا ساخته شوند. ما غذاهای هندی را به تندی و پرادویه بودن می‌شناسیم.

برنج، یکی از اصلی‌ترین موارد غذایی به کار رفته در غذاها است. انواع نان‌های محلی در رژیم غذایی هندی‌ها وجود دارد.

راهنمای سفر به هند
راهنمای سفر به هند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *