تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
قبرس

قبرس شمالی | یکی از اصلی‌ ترین مقاصد مهاجرت 

اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

قبرس به عنوان یکی از اصلی‌ترین مقاصدی به شمار می‌رود که معمولاً ایرانیان به قصد مهاجرت یا تحصیل، به این کشور سفر می‌کنند. شرایط‌ ایده‌آل مدارس قبرس در پایه ابتدایی و دوره متوسطه باعث شده تا بسیاری از ایرانیان که شرایط مالی خوبی دارند، فرزندان خود را برای تحصیل به این کشور بفرستند. این مدارس، از لحاظ ایمنی به قدری قوی هستند که حتی نیازی به حضور والدین در این کشور نیست. قبرس ازلحاظ زیبایی و نیز مکان‌های گردشگری نیز چیزی کم ندارد و معمولاً ایرانیان برای گردش و نیز مقاصد اقتصادی به قبرس شمالی سفر می‌کنند.

قبرس شمالی | یکی از اصلی‌ ترین مقاصد مهاجرت

تاریخچه شکل گیری قبرس شمالی

در ابتدای امر قبرس به عنوان یک کشور واحد به شمار می‌رفت؛ اما از سال ۱۹۸۳ به بعد، قبرس شمالی استقلال خود را از قبرس جنوبی که همان قبرس یونانی فعلی است، اعلام کرد. در حال حاضر، قبرس شمالی را با عنوان جمهوری ترک می‌شناسند و توسط کشور ترکیه به صورت رسمی شناخته شده است؛ اما به طور کلی، تمامی جوامع به طور رسمی قبرس شمالی و یونانی را به عنوان یک کشور واحد و با نام قبرس به یاد می‌آورند. در حال حاضر، کشور قبرس شمالی به تنهایی یک کشور شناخته شده و به استان‌ها و شهرهای مختلفی نیز تقسیم‌بندی شده است‌. پایتخت این کشور لفوشکا نام دارد و به طور رسمی در زبان بین‌المللی با نام نیکوزیا شناخته می‌شود.

پایتخت قبرس شمالی

شهر نیکوزیا که به عنوان پایتخت قبرس شمالی از آن یاد می‌شود، بزرگترین شهر این کشور به حساب می‌آید. به همین دلیل است که این شهر به عنوان پایتخت رسمی این کشور شناخته می‌شود. نکته قابل‌توجهی که در مورد این شهر وجود دارد، تقسیم‌بندی آن است. به این معنی که قبرس شمالی و قبرس جنوبی هر دو به طور مشترک شهر نیکوزیا را به عنوان پایتخت رسمی خود قبول دارند. با این تفاوت که قسمتی از شهر جزو قبرس شمالی و قسمت دیگر آن به عنوان پایتخت قبرس جنوبی یا همان قبرس یونانی به شمار می‌رود. حال آنکه بسیاری از سازمان‌های دولتی بین‌المللی، دانشگاه‌ها، مدارس و سایر ارگان‌های رسمی این دو کشور، در بخشی از شهر نیکوزیا واقع شده که به عنوان پایتخت قبرس شمالی از آن یاد می‌شود.

قبرس شمالی | یکی از اصلی‌ ترین مقاصد مهاجرت

قبرس شمالی کجاست؟

بخش شمالی کشور قبرس که از آن به عنوان قبرس شمالی یاد می‌شود، در جمهوری ترک واقع شده و قسمت جنوبی آن، جزو توابع کشور یونان به شمار می‌رود. به همین دلیل است که به قبرس شمالی قبرس ترکی نیز گفته می‌شود. در واقع، قبرس شمالی به عنوان سومین جزیره دریا مدیترانه شناخته شده است که از آن با عنوان مروارید مدیترانه نیز یاد می‌شود. نکته قابل توجهی که در مورد این جزیره وجود دارد، شکل گیتارگونه آن است که به عنوان یک پل ارتباطی بین سه قاره آسیا، آفریقا و اروپا به حساب می‌آید. از لحاظ فرهنگ و رسوم، زبان، مذهب و سایر ویژگی‌ها، قبرس شمالی به دلیل واقع شدن در بخش قبرس ترکی، شباهت بسیار بالایی به فرهنگ، رسوم و زبان مردم استانبول ترکیه دارد.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

بسیاری از ایرانیان به مقصد تحصیل، پیشرفت اقتصادی یا حتی سفر توریستی به کشور قبرس سفر یا مهاجرت می‌کنند. هدف ما از این کشور، همان قبرس شمالی است؛ چرا که بسیاری از مدارس، ارگان های دولتی و حتی مکان های گردشگری در بخش شمالی کشور قبرس واقع شده است.

قبرس شمالی | یکی از اصلی‌ ترین مقاصد مهاجرت

مهم ترین شهر های قبرس شمالی

قبرس شمالی به بخش‌های بسیاری تقسیم شده است. پیش از سفر به این کشور، بهتر است با مهم‌ترین شهرهای قبرس شمالی آشنا شوید. این موارد شامل نیکوزیا به عنوان پایتخت کشور، ماگوسا و گیرنه می‌شوند.

نیکوزیا

نیکوزیا به عنوان بزرگ‌ترین شهر و پایتخت کشور قبرس شمالی به حساب می‌آید. این شهر، تنها شهر از این کشور است که به صورت دو تکه در کل دنیا شناخته شده و بخشی از آن جزو قبرس ترکی و بخش دیگر آن جزء قبرس یونانی است.

فاماگوستا یا ماگوسا

این شهر مرکز جای‌گیری محصل‌هایی است که به قصد تحصیل به این کشور مهاجرت کرده‌اند و به عنوان فاماگوستا در متون بین‌المللی از آن یاد می‌شود. در این شهر، بنا‌های تاریخی بسیار زیادی وجود دارد که قدمت برخی از آن‌ها به سال سوم میلادی برمی‌گردد.

گیرنه

درست است که گیرنه به عنوان شهر گردشگری یا شهری برای تحصیل و غیره به شمار نمی‌رود؛ اما به دلیل برخورداری از جاذبه‌های گردشگری بسیار و نیز داشتن طبیعتی بکر و زیبا، به عنوان جواهر قبرس شناخته می‌شود و از لحاظ گردشگری می‌تواند هدف بسیاری از گردشگران باشد. بنابراین گیرنه یکی از مهم‌ترین شهر‌های کشور قبرس شمالی به حساب می‌آید.

مساحت و جمعیت قبرس شمالی

سهم قبرس شمالی از آب‌های آزاد، نزدیک به ۷.۲ درصد محسابه می‌شود که از لحاظ مساحت حدوداً ۳. ۳۵۵ کیلومتر مربع است. آخرین آمار سرشماری جمعیت دراین کشور، به سال ۲۰۱۱ میلادی برمی گردد. تخمین جمعیت این کشور در آن زمان، ۲۹۵ هزار نفر بود. از لحاظ تراکم جمعیتی، ۰. ۸۶ درصد در هر کیلومتر مربع از این کشور گنجانده شده و از این جهت، رتبه صد و شانزدهم جهان به قبرس شمالی تعلق دارد.

قبرس شمالی | یکی از اصلی‌ ترین مقاصد مهاجرت

آب و هوای قبرس شمالی

این کشور به دلیل قرارگیری در منطقه دریای مدیترانه، آب‌وهوای مدیترانه ای نیز دارد و در بیشتر ایام سال از هوایی گرم و آفتابی برخوردار است. ناگفته نماند که میزان گرمای هوا برای گردشگران به هیچ عنوان آزاردهنده نیست. حتی آب‌وهوای گرم و مطلوب این کشور باعث شده تا به وقت شب نیز در هوای گرم و معتدل این کشور درآرامش کامل قدم زده و از مناظر و دیدنی‌های این منطقه لذت ببرید. دراین کشور، خبری از یخبندان و زمستان‌های سرد و طولانی نیست و به دلیل آب‌وهوای گرم و مدیترانه ای که دارد، دراغلب فصل های سال، شاهد طبیعت سرسبز این منطقه هستیم.

تفریحات و دیدنی های قبرس شمالی

قبرس شمالی پر از تفریحات و جاذبه‌هایی است که بی‌شک از دیدن آن‌ها لذت خواهید برد و اوقات خوشی را برای شما رقم می‌زند. از جمله تفریحات و دیدنی‌های قبرس شمالی می‌توان به بندر گیرنه، قلعه گیرنه، ساحل لاک‌پشت و غیره اشاره کرد. موارد زیر نیز اشاره به دیدنی‌های این مکان دارد.

بندر گیرنه

گیرنه که به عنوان زیباترین شهر قبرس شمالی از آن یاد می شود، دارای بندری قدیمی است که به آن بندر گیرنه نیز شناخته می شود. در بندر گیرنه می توان غذاهای محلی و لذیذ این کشور را نیز امتحان کرد و به تماشای مناظر زیبای بندر نشست.

قلعه گیرنه

این قلعه در نزدیکی‌های بندر گیرنه واقع شده و از آن به عنوان قلعه گیرنه نیز یاد می شود. نکته قابل توجهی که در مورد این قلعه وجود دارد، معماری منحصربه‌فرد و پیچیده آن است که در زمان‌های بسیار قدیم با امکانات بسیار محدود ساخت آن صورت گرفته است. بنا کردن این سازه حتی با امکانات پیشرفته امروزی نیز جای تامل دارد. در قسمت پشتی این قلعه مکان های تاریخی و گردشگری بسیاری از جمله کلیساهای کوچک، کلیسای سنت جورج، خانه‌های پادشاهی و غیره به چشم می‌خورند.

ساحل لاکپشت

شاید با شنیدن ساحل لاک‌پشت به نظرتان بیاید که در این ساحل بیش از ۱۰۰ یا هزاران لاک پشت وجود دارد؛ اما چنین نیست. به دلیل اینکه در فصل‌ تابستان لاک‌پشت‌ها در این ساحل تخم‌گذاری می‌کنند. به همین دلیل، مردم قبرس شمالی از آن به عنوان ساحل لاک پشت‌ها یاد می‌کنند. حتی در بسیاری از فصل‌های سال اصلاً لاک پشتی در این ساحل دیده نمی‌شود و شاید تعداد آن‌ها بسیار اندک و انگشت‌شمار باشد.

مسجد لالا مصطفی پاشا

این مسجد در ابتدای امر، به عنوان کلیسای جامع سنت نیکولاس شناخته می‌شد که مهم ترین جاذبه گردشگری شهر فاماگوستا به شمار می رود. در این کلیسا بسیاری از پادشاهان به صورت غیابی تاج‌گذاری کرده‌اند. کلیسای جامع سنت نیکولاس بعد از حمله عثمانی‌ها تبدیل به مسجد شد و نام آن به نام ژنرال عثمانی که فاتح این شهر بود، تغییر پیدا کرد. امروزه این کلیسا را با نام مسجد لالا مصطفی پاشا می‌شناسند. از دیگر مکان های دیدنی و جاذبه‌های گردشگری قبرس شمالی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • کلیسای بلادپایس
  • قلعه سنت هیلاریون
  • قلعه بوفاونتو
  • شبه جزیره کارپاس و کلیسای آندریس
  • قلعه کانتارا
  • شهر باستانی سالامیس
  • دیوارهای تاریخی شهر فاماگوستا
  • کلیسای سنت بارناباس
  • ساحل گلپسیدس

قبرس شمالی | یکی از اصلی‌ ترین مقاصد مهاجرت

سخن پایانی

قبرس شمالی، به عنوان یک کشور و جزیره خودمختار، در بخش جنوبی کشور ترکیه واقع شده است. این کشور با پایتخت شهر نیکوزیا در جوامع مختلف شناخته می‌شود. زبان رسمی این کشور را می‌توان ترکی قبرسی دانست. نکته‌ای که در مورد این کشور وجود دارد، به رسمیت شناخته نشدن آن توسط اتحادیه اروپا تا به امروز است. در واقع، می‌توان گفت که تنها کشور ترکیه و چند کشور انگشت‌شمار است که با این کشور ارتباط سیاسی دارند. قبرس شمالی را به عنوان یک کشور مستقل می‌شناسند. بیکاری در این کشور زیر ۵ درصد است و از طرفی هزینه زندگی در این کشور بسیار پایین‌تر از سایر کشور‌های اروپایی به حساب می‌آید. به همین دلیل است که بسیاری از مردم قصد مهاجرت دائمی به این کشور را دارند.


   تبلیغات    

                 تور کیش


امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *