تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ایران

مسجد رنگونی ها آبادان با معماری هندی ☀️ 

اجاره ماشین در دبی تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

مسجد رنگونی ها

در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی آبادان یکی از جاذبه های زیبای این شهر جنوبی بنام مسجد رنگونی ها را به شما معرفی خواهیم کرد که یکی از مکان های بسیار زیبا، دیدنی و محبوب میان گردشگران می باشد. پس اگر برنامه سفر به جنوب ایران را دارید تا انتهای این مقاله با مجله تاپ تراول همراه باشید.

پالایشگاه آبادان در سال 1291 شمسی به عنوان اولین واحد تصفیه نفت ایران و مرکز عمده صدور فراورده های نفتی در نیمکره شرقی کار خود را آغاز کرد. با مطرح شدن آبادان به عنوان یکی از شهرهای صنعتی، هزاران تبعه انگلیسی، هندی و پاکستانی به این شهر مهاجرت کردند.

از گروه های نخستی که به آبادان مهاجرت کردند کارکنان پالایشگاه رنگون از کشور میانمار کنونی (برمه سابق) و عمدتاً رنگونی الاصل و مسلمان بودند. به همین دلیل درصدد تاسیس عبادتگاه در زمین های شرکت نفت برآمدند و بالاخره با موافقت این شرکت، ساخت مسجد بدست کارگران پاکستانی پالایشگاه آبادان آغاز و در سال 1300 خورشیدی (1921 میلادی) بنا نهاده شد. قدمت این مسجد مربوط به اواخر قاجار و اوایل پهلوی میباشد.

مسجد رنگونی ها

مسجد رنگونی ها، به سبک معماری شبه قاره هند با گچبری هایی زیبا و برجسته و آرایه هایی سیمانی و منحصربفرد است و اکنون بعنوان موزه اسناد تاریخی و خطی فعالیت دارد.

مسجد جامع رنگونی‌ ها یا رانگونی ها در حدود سال 1300 در جنوب غربی پالایشگاه آبادان و درکنار اروند رود و نقطه صفر مرزی همجوار با کشور عراق ساخته شده است. این مسجد با موافقت شرکت نفت، توسط کارگران پاکستانی پالایشگاه آبادان ساخته شده است.این مسجد با تقاضای عده‌ای از مسلمانان سنی مذهب شبه قاره هند که عمدتا مهاجرانی از اهالی رانگون  میانمار بوده و در پالایشگاه نفت آبادان مشغول به کار بوده‌اند احداث شده و به همین دلیل نام مسجد رانگونی‌ ها گذاشته شده است.

مسجد رانگونی‌ ها، به سبک معماری شبه قاره هند با گچبری‌هایی زیبا و برجسته و آرایه‌هایی سیمانی و منحصربفرد دارای شبستان، حیاط اصلی و مأذنه و در پیشانی بنا نقشینه‌ای منقش به آیه بسم الله الرحمن الرحیم می‌باشد.تزئینات مسجد رانگونی‌ ها شباهت زیادی به گچ‌ بری برهشته دارند با این تفاوت که با سیمان انجام گرفته و در واقع سیمان‌بری می‌باشد.

مسجد رنگونی ها آبادان

گفته می‌شود بعضی از مصالح ساختمانی، خاصه رنگهای به کار رفته اولیه در نقش و نگاره‌ ها از هندوستان تامین شده است. یکی از ویژگی‌ های بارز مسجد محراب گلگونه‌ ای است که به شیوه خاصی ایجاد شده است. محراب در میان انبوهی از اشکال هندسی و نقوش اسلیمی تزئین شده، رنگ‌های گوناگون و طرحهای نقش بسته بر دیوارهای محراب نمادی از بهشت برین است.
متولی مسجد شیخ عبدالرشید مندل بود و امامین جماعت آن، شیخ قادری هندی، حاج آقا رنگونی و سپس محمد اسلم راجا بودند. مسجد رنگونی‌ های آبادان در جنگ تحمیلی ایران و عراق صدمات زیادی دید. پس از جنگ مرمت شد و در سقف مسجد ترکیبی از لوله‌های نفت، ریل راه آهن و آرماتور به کار رفته است.

مسجد رنگونی هاسا

مسجد رنگونی‌ ها در 23 دی 1388 و همزمان با سومین سفر هیات دولت دهم به عنوان موزه اسناد تاریخی و خطی مورد بازگشاسی قرار گرفت.

در این موزه نسخه‌ هایی از قرآنهای خطی و همچنین اسناد تاریخی مربوط به اواسط دوره قاجار تا پهلوی اول شامل مکاتبات مالی و تجاری تجار ایرانی مقیم هندوستان و انگلستان با ایران و همچنین انواع سفته، برات، صورت ریز معاملات و نامه‌های تجاری نگهداری و نمایش داده می‌شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *