تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ایران, تهرانگردی

آبشار سنگان از دیدنی های اطراف پایتخت 

اجاره ماشین در دبی تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

آبشار سنگان

در این مقاله از مجله سفر و گردشگری تاپ تراول شما را با آبشار سنگان که از دیدنی های اطراف تهران و مناسب گردش یکروزه می باشد آشنا خواهیم کرد. پس اگر به دنبال مکان های دیدنی اطراف پایتخت برای سفرهای آخر هفته میگردید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید

آبشار سنگان ، بلندترین آبشار استان تهران و جزو چندین آبشار مرتفع کشور به حساب می آید که به عنوان اولین اثر طبیعی استان تهران در شهریور ۹۸ در فهرست میراث ملی ایران ثبت گردید. این آبشار مرتفع در طول سال گردشگران و زیادی از جمله داخلی و خارجی جذب میکند و یکی از مسیر های مورد علاقه کوهنوردان تیم های طبیعتگردی میباشد.

آبشار سنگان

آبشار سنگان کجاست ؟

این آبشار در انتهای روستای به همین نام و در  فاصلهٔ حدود ۲۰ کیلومتری شمال غرب تهران و در دامنه ‌های قلهٔ پهنه ‌حصار قرار دارد که نحوه رسیدن به این آبشار، تهران، میدان کوهسار، جاده سولقان، حدود ۵۰۰ متر بعد از سولقان، دست چپ خروجی سنگان، در مسیر از کنار سنگان پایین، سنگان باغدره عبور و به سنگان بالا میرسید در جنب امامزاده قاسم (از نوادگان امام چهارم) مسیر پیاده‌ روی شروع می‌شود.

روستای سنگان، از توابع بخش کن در ناحیه شمال غربی شهر تهران و در میان کوه‌های البرز میانی قرار گرفته است. ارتفاع روستای سنگان از سطح دریا ۲۱۰۰ متر است.

سنگان مشتمل بر شش محله به نام‌های ده پایین یا سنگان پایین، ده میان یا سنگان میانی، ده سر یا سنگان بالا، باغ‌دره، دره‌تک و سنگان نو است. قدیمی‌ترین محله روستای سنگان، سنگان پائین نام دارد که ورود به سنگان نیز از طریق همین روستا است. آثار بازمانده تاریخی به ویژه آرامگاه امامزاده‌های سه‌گانه سنگان، نشانگر قدمت طولانی این روستا است. به استناد نوشته‌های برخی از سنگ قبرها قدمت روستای سنگان به بیش از ۵۰۰ سال پیش می‌رسد.

این آبشار، در زمستان با یخ زدن، شکلی بسیار زیبا به خود می‌گیرد.

آبشار سنگان

خوشبختانه در ابتدای مسیر و در روستا امامزاده، رستوران، دکه جهت خرید خوراکی، سرویس بهداشتی، سکو جهت نشستن، آب خوردن و … وجود دارد و می‌توانید از تمامی این امکانات استفاده کنید. اما در طول مسیر رسیدن به آبشار تقریباً امکانات خاصی جهت استفاده مراجعه‌کنندگان تعبیه نشده است و باید تمامی وسایل مورد نیاز را از قبل تهیه کرده و همراه خود داشته باشید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *