لیدوما تریپ

جاهای دیدنی چابهار

در این مقاله از قسمت جاهای دیدنی ایران قصد داریمجاهای دیدنی چابهار را به شما معرفی کنیم و آن را مورد بررسی قرار دهیم. پس اگر به دنبال جاذبه های گردشگری چابهار هستید در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…

چابهار مهم ترین بندر بازرگانی کرانه بلوچستان به علت نداشتن فصل پاییز و زمستان دارای آب و هوای بهاری در تمامی فصول دارد. این بندر زیبا سالانه میزبان تعداد خیلی از گردشگران و توریستها است.چابهار نگینی در استان تاریخی سیستان و بلوچستان است و یکی از شهرهای جنوب شرقی این استان به شمار می رود که در کرانه دریای مکران و اقیانوس هند قرار دارد و دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است

 

چابهار، یکی از مناطق آزاد تجاری- صنعتی است و از قدیم الایام به اجناس نسبتا ارزانش معروف بوده است . بازارهای چابهار شامل بازارهای سنتی و مدرن است. در بازارهای سنتی می‌توان صنایع دستی مثل سکه دوزی و پارچه‌های زری دوزی چابهار را خرید و بازارهای مدرن هم مخصوص خرید اجناسی مثل لوازم خانگی، ورزشی و آرایشی است.

 


مقالات بیشتر بخوانید:


چابهار یکی از شهرهای جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان و تنها بندر اقیانوسی ایران است که در کرانه دریای مکران و اقیانوس هند قرار دارد. این بندر یکی از مهم ترین چهارراه های کریدور شمال- جنوب بازرگانی جهانی است.

گل افشان

در 10 کیلومتری چابهار ، بین دشت کهیر و تنگ و در 20 کیلومتری روستای کهیر، سه تپه کوچک گل افشان به ارتفاع 10 تا 20 متر موجود است که یکی از دیدنی های چابهار است. دو تا از این تپه ها غیرفعال و یکی از آنها مثل آتشفشانی می جوشد و هر دقیقه یکبار از آن گل سرد طوسی رنگی خارج می شود.

مطالب بیشتر بخوانید
مناره چهل دختران اصفهان
جاهای دیدنی چابهار
جاهای دیدنی چابهار

کوه های مینیاتوری

یکی از جاذبه های شگفت انگیز چابهار کوه های مینیاتوری یا مریخی است. این کوه ها 40 تا 50 کیلومتر پس از چابهار به سوی بندرگواتر، قرار گرفته اند.

وجود دریا در یکسو و وجود این کوه ها در طرف دیگر جاده باعث شده تصویر همچون تابلویی نقاشی باشد. جنس این کوه ها رسوبی است و روی آنها هیچ گیاهی به چشم نمی خورد، اما رنگ خاکستری آنها، شکل مخروطی شان و ترکیب رنگ قرمز باعث شده به کوه های مریخی معروف شوند.

جاهای دیدنی چابهار
جاهای دیدنی چابهار

 

تالاب لیپار

پس از دیدن کوه های مینیاتوری می توان به دیدن تالاب لیپار رفت. تالاب شگفت انگیز لیپار که به آن تالاب صورتی نیز می گویند در 15 کیلومتری شرق چابهار و در مسیر جاده ساحلی چابهار-گواتر قرار دارد. این تالاب که آب های سرگردان اطراف را جمع می کند 14 کیلومتر است و پرندگانی همچون فلامینگو، حواصیل، طاووسکن، تیهو و عقاب دشتی در آن زندگی می کنند.

جاهای دیدنی چابهار
جاهای دیدنی چابهار

موزه محلی چابهار

ساختمان قدیمی فرمانداری چابهار که از دوران قاجار به جا مانده، اکنون موزه محلی چابهار است. این بنا بر روی سکویی به ارتفاع یک و نیم متر و به وسعت حدود ششصد و پنجاه متر مربع بنا شده و دارای سه درب ورودی، مجموعه اتاق ها، راهرو و… است. بنا در دو طبقه ساخته گردیده است که بخشی از آن توسط سکویی با سقف چوبی و ستون آهنی احاطه گردیده است.

جاهای دیدنی چابهار
جاهای دیدنی چابهار

درخت مکرزن یا انجیر معابد

شهرهای جنوبی دارای درختی به نام درخت انجیر معابد هستند و چابهار نیز از این قاعده مستثنی نیست. در خت انجیر معابد درخت بسیار بزرگی است که اصل آن متعلق به هند شرقی است و برگ های پهنی دارد. انجیر معبد که محلی ها به آن کرگ می گویند در داخلش شیره سفید رنگی جریان دارد و میوه آن نیز قابل خوردن است. نمونه های این درخت را هم اکنون در روستاهای رمین، تیس کوپان، ماشی، لیپار و کوپان سر می توان دید.

مطالب بیشتر بخوانید
درکه تهران
جاهای دیدنی چابهار
جاهای دیدنی چابهار

منطقه حفاظت شده گاندو

در سفر به چابهار دیدن رودخانه باهوکلات را نیز در برنامه بگنجانید. این رودخانه در 90 کیلومتری شرق چابهار واقع شده و محل زندگی تمساح پوزه کوتاه گاندو یا تمساح ایرانی است. طول این تمساح به 4 متر می رسد و یکی از جاذبه های توریستی رودخانه پرآب باهوکلات است. جدا از تمساح حیوانات کمیاب دیگری مانند گوزن کوهی نیز در گاندو  حضور دارند.

جاهای دیدنی چابهار
جاهای دیدنی چابهار

بندر گواتر

فقط قشم جنگل حرا ندارد و در چابهار نیز، جایی که رودخانه باهوکلات به دریای عمان می ریزد و در نزدیکی خلیج گواتر، جنگل های حرای چابهار قرار دارد. ناگهان در دل خشکی بسیار، درختچه هایی در مرداب روییده است که محل زندگی خزندگان و پرندگان زیادی است.

جاهای دیدنی چابهار
جاهای دیدنی چابهار

مسجد جامع تیس

از جاهای دیدنی چابهار مسجد تیس است. مسجدی که مانند مساجد پاکستان و هندوستان تنها یک مناره دارد. صحن این مسجد هر زائری را ولو برای نخستین بار، به یاد تابلوهای پر از رنگ زیبا می اندازد. مناره و گنبدهایی که با رنگ های سبز و قرمز ساخته شده اند و درب هایی که با شیشه کاری های منظم و نامنظم رنگارنگ جلوهایی چشم نواز به مسجد داده اند.

جاهای دیدنی چابهار
جاهای دیدنی چابهار

اسکله ماهیگیری یکی از دیدنی های چابهار

در چابهار سه اسکله تپس، رمین و بریس از بقیه دیدنی تر هستند. در اسکله های چابهار می توان ماهیگیرانی که برای صید به دریا می روند یا از صید برمی گردند را تماشا کرد و گاهی به همراه شان عازم دریا شد. بازار ماهی فروشان نیز در این اسکله ها بسیار پررونق است.

جاهای دیدنی چابهار
جاهای دیدنی چابهار   تبلیغات    

                 تور کیش


Load More In ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *