تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
اجاره ماشین در دبی
تور ترکیه سلام پرواز تور لحظه آخری

سوغات خوانسار

در این مقاله از دسته بندی سوغاتی ها از راهنمای سفر به شهرها به سراغ یکی از شهرهای زیبای ایران یعنی خوانسار خواهیم رفت و سوغات خوانسار را به شما معرفی خواهیم کرد. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…

شهر زیبا و گردشگر پذیر خوانسار از سوغات و تحفه های گران بهایی برخوردار است که در این مقاله به معرفی بعضی از آن ها خواهیم پرداخت. در ادامه با مطلب سوغات خوانسار از مجله گردشگری تاپ تراول همراه باشید.

خوانسار یکی از شهرهای کهن اصفهان است که به دلیل کثرت چشمه های موجود به خوان «چشمه» و سار «کثرت» نام گرفته است. این شهر کوهستانی و مرتفع طبیعتی بکر و سرسبز دارد و یکی از باغ شهرهای زیبا و جذاب استان اصفهان محسوب می شود. باتوجه به موقعیت جغرافیایی آن، جاذبه ها و دیدنی های گوناگون گردشگری طبیعی در این مکان وجود دارد که هرساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند و یکی از قطب های مهم گردشگری در منطقه محسوب می شود. در کنار جاذبه های گردشگری، این منطقه سوغات و صنایع دستی محبوب بسیاری دارد که مسافران می توانند برای دوستان خود به هدیه خریداری کنند. با ما همراه باشید تا با سوغات و صنایع دستی این باغ شهر زیبا بیشتر آشنا شوید.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

عسل

عده ای معتقدند که نام خوانسار به معنای مکان تولید عسل است. چراکه وجود گیاه گون در این منطقه شرایط مساعدی برای پرورش زنبور عسل و تولید عسل انگبین فراهم نموده است. عسل خوانسار در ایران به عنوان یک فراورده طبیعی بسیار شهرت دارد و نقش مهمی در صنعت اصفهان ایفا می کند. گفته می شود که قدمت زنبورداری در این منطقه به قبل از دوران صفویه می رسد. خوانسار به عنوان قطب پرورش زنبور عسل در سطح کشور دارای بیش از ۴۲ هزار کلنی فعال زنبور عسل است که این عسل طبیعی از خوانسار به اروپا نیز صادر خواهد شد. سالانه چندین هزار تن در این مکان تولید خواهد شد که باتوجه به کیفیت بالای آن سوغاتی محبوب در میان گردشگران است.

گز

گز اصفهان شهرت بسیاری دارد و سوغات اصلی این منطقه را گز می دانند. یکی از محصولات بومی خوانسار نیز گز است که با درصدهای گوناگونی از شهد گز انگبین تولید خواهد شد. به همین دلیل این گز را گز انگبین می گویند. این گز به علت حذف شکر سفید از ترکیبات و جایگزین کردن شهد طبیعی موفق شده علاوه بر حفظ اصالت و کسب کیفیت برتر در این عرصه شهرتی حتی فراتر از مرزهای کشور به دست آورد. شهد انگبین از درختچه ای به همین نام در نواحی خوانسار و بعضی نواحی چهارمحال و بختیاری به دست می آید.

سوغات خوانسار
سوغات خوانسار

قالی ساروق

خوانسار مهد یکیی از اصلی ترین قالی های ایران به نام ساروق است. این قالی از گذشته های دور شهرت بسیاری داشته است، چراکه به طور ذهنی بافته و در آن از گره هایایلیاتی و رنگ های روناس طبیعی استفاده می شود. این قالی اصیل ایرانی با قدمت ۲۴۰ ساله در روستاهای ویست، ارجنک و کهرت تولید خواهد شد. قالی ساروق در فهرست آثار ملی به عنوان یک اثر ناملموس به ثبت رسیده است.

سوغات خوانسار
سوغات خوانسار

محصولات باغی

خوانسار باتوجه به موقعیت جغرافیایی خود محصولات باغی باکیفیتی را تولید می کند. گردو، بادام، آلو، برگه زردآلود، ترخینه و تنباکو از محصولات مرغوب این منطقه هستند. تنباکوی طبیعی این منطقه در کنار تنباکوی کاشان شهرت بسیاری دارد.

سوغات خوانسار
سوغات خوانسارسوغات خوانسار

قلم زنی

قلم زنی روی اشیای فلزی مخصوصاً مس، طلا، نقره، برنج یکی از هنرهای سنتی ایران محسوب می شود که قدمت کهنی دارد. در حقیقت با ایجاد خطوط و نقوش توسط قلم با ضربهچکش و روی اجسام فلزی نقوش و طرح های زیبایی را ایجاد می کنند.

منبت کاری

منبت کاری نیز یکی از هنرهای سنتی و اصیل ایرانی است که در آن به ایجاد طرح های زیبا و نقش برجسته روی چوب می پردازند.

 


   تبلیغات    

                 تور کیش


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *