خرید بلیط هواپیما

قلعه لمبسر قزوین

در این مقاله از قسمت جاهای دیدنی ایران در مجله گردشگری تاپ تراول در نظر داریم تا شما را با جاذبه ای بسیار زیبا در قزوین آشنا کنیم. این جای دیدنی که قلعه لمبسر نام دارد یکی از جاهای بسیار منحصر به فرد قزوین می باشد. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…

دژ لمبسر یا قلعه لمبسر که در شمال شهر قزوین و در منطقه الموت در شمال شرقی شهر رازمیان قرار گرفته است و قدمت آن به دوران ساسانیان بازمی گردد و در دوره سلجوقیان مورد استفاده گسترده قرار گرفت.

مقالات بیشتر بخوانید:

شیب کوه که از شمال به جنوب کشیده شده و اختلاف دو سطح آن به ۱۵۰ متر می رسد حدود ۴۸۰ متر طول دارد و پهنای قلعه بیش از ۱۹۰ متر است. تاریخ بنای اصلی قلعه را به قبل از اسلام نسبت می دهند و بعد از تصرف آن در شب چهارشنبه بیستم ذی القعده سال ۴۸۹ هجری متوسط کیابزرگ امید بازسازی شده و توسعه یافته است.

این قلعه حتی از دژ الموت نیز مستحکم تر بوده است زیرا قلعه لمبسر بر بالای کوه وسیع و مسطحی که به واسطه رودهای اطراف در دامنه های غربی ، شرقی و جنوبی از رشته کوههای اطراف جداست قرارگرفته از طرفی از سه جهت دارای پرتگاه های مخوف و غیر قابل نفوذ بوده و از طرف دیگر وسعت زیاد آن ، اجازه کشت به اهالی آن را داده بود در نتیجه امکان محاصره و تصرف آن بسیار دشوار به نظر می رسیده است.

مطالب بیشتر بخوانید
غذاهای خوشمزه محلی رشت را بیشتر بشناسید
قلعه لمبسر قزوین
قلعه لمبسر قزوین

دیواره های عظیم دولایه با ارتفاعی افزون بر ۱۰ متر از سنگهای بسیار بزرگ، ساختمان اصلی در قسمت شمالی دژ با دیوارهایی به قطر ۱۲۰ سانتی متر از سنگ تراشیده، مخازن عظیم و شگفت آور آب و غلات در جنوب و جنوب شرقی قلعه، چند برج و سیستم آبرسانی که هر بیننده  و گردشگری را به حیرت وامی دارد، از آثار به جای مانده در دژ لمبسر است.

بخشی از  دیواره های  به جا مانده در اطراف قلعه سوالی را  در ذهن هر گردشگر و بیننده به وجود می آورد به راستی چند صد سال قبل با چه امکاناتی و با چه جرات و دقتی  این دیوارها را بدین گونه برپا کرده اند؟  به گونه ای که هنوز هم پس از این همه سال این چنین استوار ایستاده اند.

قلعه لمبسر به واسطه موقعیت و اهمیت خاص خود در دوره تسلط اسماعیلیه شهرت پیدا کرده و بعد از قلعه الموت مهمترین قلعه بشمار می رفته است.

قلعه لمبسر قزوین
قلعه لمبسر قزوین

برای ساختن استحکامات از مصالح سنگ با ملاط ساروج و ساروج یک پارچه استفاده گردیده است و آب قلعه متوسط آبراهه ای کنده شده در سنگ از نینه رود در فاصله دو فرسنگی قلعه تامین می گردیده است که در چندین آب انبار ذخیره می شده ، همچنین در پایین دیواره شرقی راهروی سرپوشیده ای به عرض ۹۵ سانتی متر قرار داشته که با پله های ناهموار ارتفاع ۱۹۰ متری قلعه تا سطح رود خانه ها را به هم مرتبط می ساخته است.

به اذعان محققان ایرانی و خارجی قلعه لمبسر از قلعه های وسیع و غیر قابل نفوذ ساخته شده متوسط انسان بوده است.

مطالب بیشتر بخوانید
بام لند تهران

غیر از بناهایی که شرح داده شد، اتاق های دیگری دارای طاق های ضربی در داخل باروی قلعه دیده می شود که نیمی از آنها هنوز در زیر سنگ و خاک قرار دارد.

مسیر جاده قلعه لمبسر پس از عبور از روستاهای با جاذبه گردشگری الموت قسمت رودبار شهرستان، در ۵۵ کیلومتری شمال قزوین قرار گرفته است.


  تبلیغات   

          هتل انقلاب تهرانرزرو هتل ارزان | هتل های مشهدهتل ترنج کیش | اقامت اروپا


در حال ارسال
نظرات کاربر
4 (1 رای)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Load More In ایران

دیدگاه خود را ثبت کنید