روستای شاهاندشت آمل مازندران

در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی ایران یکی از جاذبه های بسیار زیبای آمل مازندران یعنی روستای شاهاندشت را به شما معرفی خواهیم کرد که یکی از جاهای دیدنی بسیار زیبا و دیدنی محسوب می شود. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…

آبشار شاهاندشت در روستای شاهاندشت مرتفع ترین آبشار استان مازندران و دومین آبشار بلند ایران از نظر ارتفاع است که در سال ۱۳۹۰ در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

مقالات بیشتر بخوانید:

شاهاندشت، روستایی تاریخی از توابع قسمت لاریجان شهرستان آمل است که در استان مازندران قرار دارد.این روستا دارای جاذبه های متنوع در قسمت گردشگری طبیعی وتاریخی است.این امر سبب شده تا توریستی ترین روستای ایران لقب بگیرد.

روستا شاهاندشت با قدمتی ۳۵۰۰ ساله یک روستا و دهکده تاریخی و دیدنی است که در شمال ایران در شهرستان آمل قرار دارد.این روستا با دارا بودن ۴ اثر ثبت شده ملی در آثار ملی ایران یکی از روستاهای اکوتوریسم و از روستاهای دیدنی و تاریخی ایران محسوب می شود.

روستای شاهاندشت آمل مازندران
روستای شاهاندشت آمل مازندران

تکیه و برج سی شاهاندشت

تکیه شاهاندشت مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان آمل، قسمت لاریجان، روستای شاهاندشت واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۳۵۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مطالب بیشتر بخوانید
روستای سیاه بیشه مازندران

آبشار شاهاندشت

آبشار شاهاندشت ،بزرگترین آبشار استان مازندران و یکی از آثار ملی کشور در فهرست آثار ملی ایران است.
این آبشار در در روستای شاهاندشت واقع در کیلومتر ۹۶ جاده هراز(در ۶۵ کیلومتری شهر آمل) قسمت امیری قرار دارد و از سمت جاده نسبت به آن دید موجود است. در ارتفاعات مشرف به روستای شاهاندشت آبشار اصلی شاهان دشت با ارتفاع ۵۱ متر بزرگترین آبشار استان مازندران محسوب می شود که این آبشار که دارای سه آبشار گوناگون است در مجموعه ارتفاعی ۱۸۰ متری دارد.

روستای شاهاندشت آمل مازندران
روستای شاهاندشت آمل مازندران

قلعه ملک بهمن

قلعه ملک بهمن یا ملک قلا مربوط به قبل از اسلام است و در شهرستان آمل، قسمت لاریجان، روستای شاهدشت واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۹ مرداد ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۷۷۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این قلعه از قلعه های عظیم البرز و ایران است که در جاده هراز قسمت لاریجان شهرستان آمل و مشرف به قریه شاهاندشت در ۷۵ کیلومتری جنوب آمل قرار دارد.

جاذبه های دیگر

غار الیاس تنگه و غار کبوتر کلی و دشت شونا و تخته سنگی و خانه های تاریخی و گلی و همچنین دخمه های سه طاق و امامزاده الیاس و چشمه خوزک و تکیه شاهاندشت از مهمترین جاذبه های دیدنی و گردشگری این روستا می باشد.در طی سال های قبل هم کتیبه های سنگی بسیاری با خط کوفی در این روستا پدیدار شد.این روستا گوشه ای از قدمت چندین هزار ساله آماردها و آمل است.

در حال ارسال
نظرات کاربر
( رای)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Load More In مازندران

دیدگاه خود را ثبت کنید